piątek, 30 września 2011

Jak znaleźć mentora?

Wiele osób, które odniosły sukces, zrobiły to dzięki swojemu mentorowi. Na każdym kroku powtarzają, że bez pomocy innej osoby nigdy nie udałoby im się tego osiągnąć, lub zajęłoby im to dużo więcej czasu. Warto jest więc korzystać z pomocy tych, którym się to już udało. I wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Ludzie sukcesu chętnie dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami, wystarczy się zapytać.

Oto przykłady kilku ludzi sukcesu i ich mentorów:
Warren Buffet - Ben Graham
Robert Kiyosaki - Bogaty ojciec jego przyjaciela

Prawdziwy mentor zawsze chętnie pomoże. Nie zrobi wszystkiego za ciebie, ale pokaże prawidłową drogę, i pomoże gdy napotkasz przeciwności. Musisz tylko wyrazić chęć nauki i słuchania. Należy wtedy bezgranicznie ufać takiej osobie i robić to co powie. Przecież w końcu wie co należy robić aby odnieść sukces.

Jak więc znaleźć odpowiedniego mentora? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy sobie zadać jeszcze jedno: gdzie go znaleźć? Jeśli będziemy szukać w odpowiednim miejscu, to na pewno natrafimy na odpowiednią osobę.

Możliwości jest dużo. Gdy wiecie już co chcecie osiągnąć i w jakiej dziedzinie, to wystarczy, że poszukacie informacji na ten temat, a lista potencjalnych mentorów wypłynie sama. Wystarczy na przykład wpisać w Google to co chcemy osiągnąć i trochę poczytać na ten temat. W miarę poszerzania swojej wiedzy powinny pojawić się nazwiska, które mogą być dla nas punktem zaczepienia. Zobaczcie, która z osób jest wam najbliższa i czerpcie z niej wzorce. Zobaczcie także, czy nie ma już swojego programu mentorskiego. Może tak być, że oficjalnie pomaga zainteresowanym. Inni z kolei, ci z najwyższej półki, mogą być zbyt zajęci aby zajmować się mentoringiem. Nic jednak nie jest stracone, jeśli jesteście kreatywni i zdeterminowani, to może wam się uda dostać i do nich.

Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć mentora jest wasze najbliższe otoczenie. Może znacie już kogoś, kogo cenicie, i mógłby być dla was wzorem. Czasami może to być ktoś, kto już jest na emeryturze. Takie osoby mają więcej wolnego czasu i mogą być skłonne udzielić pomocy.

Pamiętajcie także, aby się odwdzięczyć. Możecie to zrobić na koniec, gdy już coś osiągniecie. Dobrze jest zaproponować udział (taki porządny, na przykład 50 na 50) w osiąganych korzyściach w czasie mentoringu. To powinno zwiększyć wasze szanse na przekonanie mentora.

Tak więc idealny mentor dla was, to taki, którego działalność jest najbliższa waszemu sercu. Ktoś, kim chcielibyście być w przyszłości będzie najodpowiedniejszy. Rozejrzyjcie się wokół siebie, bo może ktoś taki nie jest wcale tak daleko. Powodzenia.

2 komentarze:

  1. Witam,

    właśnie tych na których mógłbym się wzorować i od nich uczyć, to wszyscy chcieli ode mnie za naukę duże kwoty i mówili o kompletnym braku czasu. Jeszcze nigdy nie usłyszałem od kogoś że mi chętnie pomoże !

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciesze się, że mogłem założyć firmę. Dzisiaj jest zupełnie inaczej niż było. Każdy powinien pomyśleć, czy nie może być swoim szefem :) Osobiście polecam pożyczki bez poręczeń od firmy credy.pl - to solidna i sprawdzona marka, która z pewnością pomoże wam rozwinąć się w odpowiednim tempie.

    OdpowiedzUsuń