poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Całkowity koszt kupna domu w Anglii

Wpis aktualizowany 02.05.2013r.
 
Dla wszystkich tych, którzy myślą o zakupie swoich czterech kątów w Wielkiej Brytanii, przygotowałem wpis, który pozwoli wam ocenić, ile pieniędzy będziecie potrzebować na samym starcie. Nie ważne, czy będzie to zakup pod inwestycję czy dla własnych potrzeb. Koszty zakupu są zawsze prawie takie same.

Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę, aby nie być niemile zaskoczonym gdy już przyjdzie wykładać gotówkę z kieszeni. Na ogół ludzie myślą, że kupno mieszkania to tylko cena którą trzeba za nie zapłacić. Zupełnie zapominają o wszystkiego rodzaju opłatach z tym związanych, które mogą uszczuplić nasze fundusze o kilka dodatkowych tysięcy funtów.

Zanim przejdziemy do kosztorysu, zaznaczę tylko, że nie będę ujmował oddzielnie kosztów zakupu na aukcjach nieruchomości, bo pisałem już o tym we wcześniejszym poście. Do opisanych tam opłat wystarczy dodać te, które napiszę pod spodem i otrzymacie całą kwotę.

Przejdźmy więc do tematu. Całkowity koszt kupna domu w Anglii to:

1. Cena mieszkania – to jest chyba oczywiste. To ile będziecie musieli zapłacić zależy przede wszystkim od ceny, za którą kupicie dom. W tej chwili średnia cena mieszkania dla UK wynosi 163,943£. Wiadomo, że w zależności od regionu ceny te będą się różnić. W Londynie będzie to dużo drożej (374,568£) a na północy dużo taniej (97,033£).

2. podatek stamp duty – jego wysokość jest uwarunkowana od ceny mieszkania. Im drożej nas kosztuje mieszkanie tym większy podatek musimy zapłacić. Na dzień dzisiejszy stawki tego podatku kształtują się następująco:
 
CENA ZAKUPU MIESZKANIA
STAWKA PODATKU W %
Do £125,000 
0%
Ponad £125,000 do £250,000
1%
Ponad £250,000 do £500,000
3%
Ponad £500,000 do £1,000,000
4%
Ponad £1,000,000 do £2,000,000
5%
Ponad £2,000,000
7%
Ponad £2,000,000 (dla niektórych podmiotów nie będących osobą fizyczną – więcej szczegółów tutaj)



3. solicitor’s fee – opłaty prawnicze, notarialne. Teoretycznie można kupić mieszkanie bez pomocy prawnika, w praktyce jednak jest to na tyle skomplikowane, że lepiej skorzystać z jego pomocy. Cena takiej usługi kształtuje się od £300 do £1000 przy prostych transakcjach, oraz dużo więcej przy bardziej skomplikowanych przypadkach.

4. Surveyor’s fee – opłata za ocenę stanu mieszkania. Należy zrobić w celu wykrycia różnych ukrytych wad, które występują lub mogą wystąpić.  Nie jest obowiązkowa, można to zrobić samemu, ale lepiej żeby specjalista przyjrzał się dokładniej. Gdyby coś zostało wykryte to można wtedy pokusić się o dodatkowy upust w cenie mieszkania. Ogólnie występują dwa rodzaje surveys: Basic Homebuyer Report (około £150) oraz bardziej dokładny (rekomendowany dla mieszkań starszych niż 30 lat) Building Survey (około £1000).

5. Valuation fee – opłata za wycenę nieruchomości do kredytu. Należy to zrobić, aby bank wiedział ile może nam maksymalnie pożyczyć. Ceny za wycenę kształtują się średnio na poziomie około £300.

6. koszty kredytu – jeśli nie jesteście na tyle bogaci aby kupić dom za gotówkę z oszczędności, to będziecie musieli skorzystać z kredytu hipotecznego. Będzie się to wiązało z płaceniem odsetek oraz czasami z opłatą za otrzymanie kredytu (za przyznanie niektórych kredytów nie płaci się).  Wysokość płaconych odsetek będzie wtedy  zależała od tego, jaki procent wartości mieszkania będziecie pożyczać. Natomiast wysokość opłat za udzielenie kredytu może się wahać od zera do 2,5% wartości kredytu.

7. Land Registry fee – opłata za wpis do rejestru do ksiąg wieczystych. Kształtuje się średnio w granicach £250. Dokładnie jej wysokość możecie sobie wyliczyć tutaj.

8. ubezpieczenie budynku – biorąc kredyt hipoteczny (mortgage) będziecie prawdopodobnie zmuszeni wykupić od razu ubezpieczenie. Wysokość opłat z tym związanych będzie zależała  od wartości mieszkania i firmy ubezpieczającej.

9. inne opłaty – wszystkich kosztów powiązanych pośrednio i bezpośrednio z kupnem nowego mieszkania może być dużo więcej. Nie będę wymieniał wszystkich możliwości bo jest ich zbyt dużo, np. koszty przeprowadzki, podłaczenia anteny satelitarnej, podłączenia internetu itp. Te wymienione powyżej powinny dotyczyć każdego  kupującego.

Tak więc, jak łatwo można zauważyć, kupno mieszkania to oprócz jego ceny także kilka dodatkowych tysięcy funtów, które należy wydać w między czasie. Weźcie je więc pod uwagę obliczając potrzebny wam budżet.

Adnotacja: powyższe opłaty mogą się różnić w zależności od usługodawcy. Mogą one ulec także zmianie wraz z upływem czasu od napisania tego artykułu.

38 komentarzy:

  1. bardzo pomocna strona, dzieki;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatne informacje, dzieki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam pytanie,chciałaby kupić dom ale do domu zrobione jest z garażu małe mieszkanie nie ujęte w ofercie tzw samowola budowlana czy jeśli kupię ten dom będe miała problemy lub z jakim kosztem będzie się wiązało zgłoszenie tego jako części mieszkalnej.z góry dziękuje za odpowiedż

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie orientuję się jeszcze dokładnie w takich zawiłościach, bo sam nie miałem z tym jeszcze kontaktu. Wiem, że potrzebne jest pozwolenie na budowę i jeśli council się dowie to będzie kazał rozebrać. Nie wiem czy da się to zgłosić po fakcie i zalegalizować. Najlepiej byłoby się zapytać w councilu jak oni takie przypadki traktują.

      Usuń
    2. Jetem brokerm kredyow hipoteczych z doswiadczenia wiem to moze byc problem przy kredycie hipoteczym na nabycie nieruchomisci w takim stanie. (jesli sa tam 2 kuchnie)
      Rafal

      Usuń
  4. Witam.Mogę otrzymać info jak kształtuje się podatek stamp duty w przypadku gdy daną nieruchomość kupują dwie osoby / nie małzenstwo/ płacąc po 50%. wartość łączna 350 000 GBP

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam serdecznie dzis dzwoniac do agencji w sprawie kupna mieszkanie poinformowano nas, ze jezeli zdecydujemy sie na kupno musimy zaplacic tej ze agencji 2 % wartosci domu. czy moga oni pobierac takie oplaty czy sprzedajacy powinien umiescic taka oplate ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na ogół kupujący nie płaci prowizji. Agencja i tak sobie zarobi, bo doliczy do ceny domu swoją działkę. Teoretycznie sprzedający ją płaci ale to kupujący wykłada pieniądze i płaci drożej za mieszkanie. Jeśli agencja szuka Wam domu to wtedy za taką usługę może sobie pobrać komisję. Zależy też od agencji i umowy sprzedaży. Czasami, jeśli jest to nie zależny broker to prowizja jest dzielona po pół między kupującym a sprzedającym.

      Usuń
    2. w mojej okolicy 3 agencje w ktorych bylem muwily ze ten koszt ponosi sprzedajacy.

      Usuń
  6. Warto było zajrzeć i przeczytać, pomocny wpis. Szukającym domu w Polsce polecam ciekawą wyszukiwarkę, tutaj konkretnie Rawicz, ale można wpisać wszystko - http://www.klikmapa.pl/domy-budynki-na-sprzedaz,mi-rawicz.html

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam
    świetna strona - bardzo pomocne informacje. Przydadzą się mojemu kuzynowi - właśnie postanowił kupić dom w UK i zastanawia się co i jak. Podeślę mu linka do strony :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam.
    Świetne praktyczne wskazówki.
    zamierzam przenieść swój ośrodek życiowy na teren UK. konkretnie interesuje mnie szkocja. bede chciala kupic dom lub mieszkanie za gotówkę.
    i przeniesc sie od razu na swoje. czy jesli nie pracowałam do tej pory w UK ani nie przebywałam dłużej poza turystycznymi pobytami- to stwarza jakies problemy z zakupem nieruchomosci przeze mnie? dodam, ze pracować takze bede "na swoim" zatem ani nie interesują mnie kredyty ani nie podlegam pod wyjzad i zależność od "pracodawcy"

    z góry dziękuję za odpowiedz
    Nika

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam,
    nie powinno być z tym problemu. Tutaj lubią tych co kupują za gotówkę. Problem mógłby być tylko przy zakupie na kredyt, bo bez odpowiedniej historii kredytowej byłoby ciężko go uzyskać. Szkocja ma jednak trochę inne prawo niż Anglia więc może nawet i to nie byłoby problemem. Generalnie myślę, że to dobry pomysł bo mieszkania tam są w miarę tanie i nie opłaca się wynajmować.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia na obczyźnie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Koszty są ogromne i przerastają budżet wielu rodzin. Pochodzę z Łodzi, tam z mieszkaniami tak dużych problemów nie było.

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam. Mam na ime Iza. Mam pytanko. Biorąc kredyt hipoteczny na około 75000 funtow jaki mniej wiecej jest koszt miesieczny ubezpieczenia na zycie w ktore w razie smierci jednego z wlascicieli mieszkamia splaci jego czesc. Chodzi mi ogolnie o przyblizone miesieczne koszty. 10funtow, moze 100, 150?

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam, koszt takiego ubezpieczenia zależy od wielu indywidualnych czynników. Polecam sprawdzić to sobie dla swojego przykładu na jednej ze stron które porównują tego typu usługi. Można to na przykład zrobić pod tym adresem: https://life.confused.com/Quote/Index/602?ReferralSource=Confused_ol&SearchEngine=Organic.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  14. Staramy się z dziewczyną o kredyt na mieszkanie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim wypadku pozostają wam banki gdyż żadne pożyczki pozabankowe nie będą w stanie pokryć zakupu mieszkania. Analityk finansowy może w tym także pomóc, doradzić ale bez wysokiej zdolności kredytowej widzę to w czarnych barwach.

      Usuń
  15. Zdecydowanie za wysokie kwoty, za mniejsze pieniądze można nabyć mieszkania o bardzo dobrym standardzie

    OdpowiedzUsuń
  16. Z tym wszystkim bywa niestety bardzo różnie. Ja osobiście uważam, że warto udać się do specjalisty, nie ma potrzeby, aby robić tego rodzaju rzeczy na własną rękę. Polecam między innymi stronę www Adama Jeżaka - z pewnością pomoże.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja swoją pożyczkę brałem na www.credy24.pl/pozyczki-bez-zaswiadczen - pomogli mi w podjęciu odpowiedniej decyzji. To właśnie dzięki nim mogłem ruszyć ze swoim zakładem fryzjerskim :) Bez pieniędzy od nich nie miałbym jak działać ze sprzętem. Pożyczki są potrzebne i serdecznie polecam!

    OdpowiedzUsuń
  18. A jakie wymogi trzeba spełnić aby w Anglii dom postawić? Czy może być dla przykładu projekt domu z Polski(któryś z tych https://pracownia-projekty.dom.pl/) a nastepnie wybudowanie na jego podstawie domu w Wielkiej Brytanii?

    OdpowiedzUsuń
  19. Spore pieniądze. Ciężko zgromadzić takie środki, ale można pomyśleć o jakimś kredycie mieszkaniowym, na http://finansekowalskich.pl/ są porady jak o taki się starać. I jak porównywać oferty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bez odpowiedniej pożyczki z poręczycielem w FamilyLoan raczej bez szans aby kupić nieruchomość w Anglii. Koszta są doprawdy gigantyczne, sam się nie spodziewałem aż tak astronomicznych cen. Są może tańsze dzielnice w których te mieszkania/domu są o wiele tańsze?

      Usuń
  20. Ciekawe jak wyglądają kwestie ubezpieczeń w Anglii... u nas dopiero co ubezpieczałem nowy dom, teraz szukam korzystnej oferty na samochód. Jak na razie na https://mubi.pl/ udało mi się dobrą ofertę znaleźć. Ta porównywarka ubezpieczeń mubi wydaje mi się całkiem sensowna własnie.

    OdpowiedzUsuń
  21. Na ubezpieczeniu OC oszczędzam z pomocą https://rankomat.pl :) Odkilku lat zawsze znajduje choć o kilka złotych taniej też Ci moge polecić ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Inwestycje budowlane to generalnie nie taki łatwy temat. Spoko podejście, analiza całkiem ok, ale czas mija i pytanie jak to wygląda dzisiaj?!

    OdpowiedzUsuń
  23. Na zachodzie wiadomo że koszt kupna jest wyższy, ale tak samo jak u nas z reguły bierze się kredyty hipoteczne w tym celu. Tak samo jak my, młodzi nie posiadają tak dużego kapitału by było ich stać na nieruchomość

    OdpowiedzUsuń
  24. Na szczęście mam to wszystko już za sobą. Niedawno skończyłam pracę w Niemczech, wróciłam do Polski i teraz szukam mieszkania, w które będę mogła włożyć zarobione pieniądze. Na stronie https://vantage-sa.pl/mieszkania-z-ogrodkiem-wroclaw/ znalazłam już chyba swoje wymarzone mieszkanie razem z ogródkiem.

    OdpowiedzUsuń
  25. Szokują mnie tak niskie podatki w Anglii, to na pewno na plus dla młodych co chcą być na swoim :) U nas to wygląda o wiele gorzej pod tym względem. łatwiej tam także o kredyt niż u nas.

    OdpowiedzUsuń
  26. Sam zastanawiam się nad kupnem mieszkania lub domu, ale raczej w Polsce. Może właśnie w związku z tym ktoś z was będzie w stanie podpowiedzieć mi jakie Biuro nieruchomości w Krakowie będzie najlepszym wyborem? Jeśli znacie jakieś godne polecenia bede wam bardzo wdzięczny za pomoc

    OdpowiedzUsuń
  27. No to tanio nie jest, ale to też zupełnie inne zarobki, trzeba o tym pamiętać. Na pewno więcej opłat różnych mają niż u nas w kraju. Ale to i tak marne pocieszenie, bo kto nie wolałby domu w Anglii?

    OdpowiedzUsuń
  28. Dobre ubezpieczenie to podstawa każdej inwestycji w to mieszkanie czy dom, nigdy nie przewidzimy nieszczęśliwych zdarzeń, a tak jesteśmy spokojniejsi, tu można przekalkulować różne ubezpieczenia http://kompleksowaochrona.pl/

    OdpowiedzUsuń
  29. Słuchajcie, jeśli ktoś z was zastanawia się nad zakupem mieszkania w kredycie, polecam wam przeczytać ten artykuł https://lowcachwilowek.pl/pozyczka-pod-zastaw-mieszkania/. Dowiecie się z niego co może stanowić wasz wkład własny w takim kredycie, ponieważ nie zawsze musi to być tylko gotówka.

    OdpowiedzUsuń
  30. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  32. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń