poniedziałek, 20 grudnia 2010

Rodzaje domów w Wielkiej Brytanii.


Szukając mieszkania lub domu w Wielkiej Brytanii możecie się napotkać z różnymi nazwami poszczególnych nieruchomości. Dobrze jest wiedzieć które są które i jakie cechy posiadają. Ma to duże znaczenie szczególnie dla tych, którzy już zdecydowali czy kupić czy wynająć mieszkanie. Ci co zdecydowali się na zakup powinni je znać, bo może to mieć wpływ na bieżącą i przyszłą cenę. Dla wynajmujących też może być ważne, bo czynsz może się różnić w zależności od rodzaju, nawet jeśli mieszkanie jest na tej samej ulicy. Przejdźmy więc do tematu.

Bungalow – dom jednokondygnacyjny

Są to zwykle domki jednorodzinne, o prostej zabudowie. Bardzo podobne do tych, które mamy w Polsce. Są bardzo podobne do domów typu cottage ale są z regóły od nich tańsze. Zaletą ich jest to, że przypominają nasze polskie budownictwo i każdy może poczuć się w nich swojsko.

Cottage – chata

Przede wszystkim budowane na terenach wiejskich, chociaż czasami też można spotkać na terenie miejskim. W budowie przypomina domek jednorodzinny (może być piętrowy), na ogół z małymi oknami i dachem pokrytym strzechą. Bardzo często też wybudowane z drewna, chociaż z cegły też można dużo spotkać. Generalnie przypominają nasze polskie wiejskie chaty.


Detached – domek jednorodzinny


Jest to wolnostojący dom, który nie graniczy (nie ma wspólnej ściany) z innym budynkiem. Wolna przestrzeń wokół nieruchomości sprawia, że właściciel ma większą prywatność, i dzięki temu ich cena jest za zwyczaj dużo większa ni z w przypadku innych domów. Nie ma znaczenia także w jakim stylu jest wybudowany, jeśli jest wolnostojący to zawsze będzie detached (może być cottage lub bungalow). Zaletą tego typu mieszkań jest to, że łatwiej je rozbudować lub ulepszyć. Wadą z kolei może być to, że wszystkie naprawy i koszty spadają na właściciela.

Semi-detached – dom dwu rodzinny, bliźniak

Jest to dom który posiada wspólną ścianę z drugim domem. Nazywane są bliźniakami bo wyglądają tak samo (jak lustrzane odbicie). Można się czasami spotkać z ich innym określeniem, które jest używane przeważnie przez amerykanów – duplex. Zaletą tych domów jest to, że posiada się dość dużą prywatność (tylko jedna strona jest ograniczona), ale na niekorzyść przemawia to, że w przypadku jakichś ulepszeń trzeba brać pod uwagę także drugą połówkę.

Terrace house – dom szeregowy


Są to domy budowane w miastach. Charakteryzują się tym, że są zbudowane w jednym szergu i wszystkie wyglądają tak samo. Wszystkie mają wspólne obie ściany boczne (tylko te na końcach mają tylko jedną wspólną). Są to na ogół niewielkie mieszkania z bardzo ograniczoną prywatnością. Jedną z ich zalet jest to, że są na ogół dużo tańsze od domów typu deteched (nawet na tej samej ulicy). Wadą jest brak przestrzeni, na ogół są bez ogrodu.

End Terrace house – dom na końcu szeregowca

Nie wiem jak to dokładnie przetłumaczyć, w Polsce chyba nie ma na nie oddzielnej nazwy. Są to generalnie mieszkania, które znajdują się na obu końcach szeregowca. Dzięki temu mają tylko jedną wspólną ścianę z drugim budynkiem. Z reguły są dużo bardziej obszerniejsze od tych, które są między nimi.

Flat lub Apartment – mieszkanie w bloku


Jest to na ogół mieszkanie w budynku (jeśli jest w nim więcej oddzielnych mieszkań) lub bloku. Główną zaletą jest to, że jest dość bezpieczne jeśli się mieszka na wyższych piętrach (trudniej się włamać). Wadami może być to, że na ogół jest bez prywatnego ogrodu. Problemem też mogą być sąsiedzi otaczający nas z każdej strony. W Anglii większość mieszkań jest typu leasehold, oznacza to, że nigdy nie będziemy tak do końca ich właścicielem. Musimy wykupować licencję na mieszkanie oraz płacić opłaty komunalne (service charge, ground rent).


Maisonette - rodzaj mieszkania.

Jest to na ogół dwu poziomowe mieszkanie z wewnętrznymi schodami lub z drzwiami prowadzącymi na zewnątrz. Może być w bloku lub przerobionym domu. Innaczej ujmując, jest to po prostu dwu poziomowy flat. Jeśli jest jedno poziomowy to musi mieć  własne drzwi wejściowe.

10 komentarzy:

 1. Bungalowy w miastach maja to do siebie, ze sa male, szczegolnie te starsze. W Szkocji za to nowoczesne domy parterowe sa dosc przestrzenne.

  Duzo bungalowow jest rozbudowywanych o pietro/nadbudowke. Moze byc tez bungalow semidetached czyli blizniak.

  Jest jeszcze cos takiego jak detached linked - dom wolno stojacy z garazem, ktory laczy sie z sasiednim budynkiem. Taki dziwny twor.

  Terraced raczej maja ogrody niz nie maja, chyba, ze mowimy o mieszkaniach na pietrze, jesli domy sa podzielone.

  Richmond

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. dzięki,poprawione;) nie ma nic bardziej psującego blog niż głupie błędy:P

   Usuń
  2. ale tylko w jednym miejscu...ddatkowo Twój polski to jakaś porażka, o interpunkcji już nie wspomnę.

   Usuń
 3. A studio flat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest kolejne mieszkanie w bloku, tylko takie małe. Składa się z jednego pokoju i lazienki oraz czasami kuchni (ta bardzo często jest jednak połączona z pokojem). Nie wyszczególniałem go bo należy do flatów.

   Usuń
 4. Bardzo fajnie jest mieć własne mieszkanie. Na ten cel można wziąć kredyt, bo przecież cena takiego lokalu wynosi mniej więcej 15 lat wynajmu :) Zobaczcie sobie na ceny mieszkań deweloperskich - teraz jest naprawdę rewelacyjnie i nie mogę się doczekać, aż w końcu będę rozglądał się za swoim!

  OdpowiedzUsuń
 5. Te domy mają coś w sobie... ale jak wszędzie kosztują majątek. Może dobre rozwiązanie to będą pomysły z http://sprytnekredytygotowkowe.pl/ ? bo samemu zgromadzić takie pieniądze to mało prawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń