środa, 25 maja 2011

Kupowanie czasu

"Time is your most valuable asset. The rich spend money to save time, whereas the poor and middle class spend time to save money." 

Do kogo należą te mądre słowa? Jak pewnie się domyślacie, do kogoś kto mówi po angielsku;) A dokładnie do Roberta Kiyosaki. Nie ukrywam, że jest on dla mnie inspiracją, o czym pisałem już w osobnym poście na jego temat: Robert Kiyosaki otworzył mi oczy. A takie złote sentencje, w jego wykonaniu, jeszcze bardziej mnie do niego przekonują. Tak oczywista sprawa, a tak wielu jej nie rozumie. Zdarza się także i mi czasami.

Dla tych co może jeszcze nie opanowali angielskiego w wystarczającym stopniu, aby zrozumieć to co napisalem na początku, dodaję tłumaczenie:
Czas jest waszym najwartościowszym aktywem. Ludzie bogaci wydają pieniądze aby zaoszczędzić czas, a ludzie biedni i klasa średnia marnuje czas aby zaoszczędzić pieniądze.

Zgadzacie się z tym czy nie? Czy da się kupić odrobinę czasu? Jasne, że tak. Nie można oczywiście dokupić godziny i sprawić aby mieć ich 25 w ciągu doby. Zawsze jest ich tylko 24 i nic tego już nie zmieni. Jedyne co można zrobić to sprawić abyśmy mieli ich jak najwięcej dla siebie. W tym celu należy kupować czas kiedy tylko się da.

Jak to zrobić? Bardzo prosto, zamiast robić wszystko samemu po prostu zleć komuś to, co może być zrobione przez kogoś innego. Jeśli na przykład chcesz prowadzić e-biznes i chcesz stworzyć stronę, a nie znasz się na programowaniu, to zapłać za jej zrobienie. Niech ktoś to wykona za ciebie. Oszczędzisz w ten sposób dużo czasu, który możesz wykorzystać bardziej efektywnie. Na przykład na promocję lub marketing.
Dobrym przykładem kupowania czasu jest właśnie wykorzystywanie do tego innych ludzi. Jak to działa możecie także sprawdzić czytając inne moje posty, takie jak: jak zrobić aplikację na iphona? lub zrobić samemu czy zlecić komuś?

A wy w jaki sposób kupujecie czas?


4 komentarze:

 1. Ja outsource'uje prace domowe ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja kupiłem sobie cały rok. A Kiyosaki ma fajnego pieska:
  http://www.richdad.com/Resources/Media/Video/The730030111Part1.aspx

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiyosaki rzeczywiście potrafi zainspirować. Sam byłem zaskoczony po przeczytaniu jego książki. No, ale potem nadszedł czas na szukanie własnych dróg.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Ludzie bogaci wydają pieniądze aby zaoszczędzić czas, a ludzie biedni i klasa średnia marnuje czas aby zaoszczędzić pieniądze."

  Niestety problem jest w tym, że kiedy jesteś biedny albo za biedny jeszcze z kapitałem, nie możesz sobie ot tak kupować czasu za kasę. Bo raz że kapitał zmaleje a dwa, że nie staniesz się w ten sposób bogaty. Ja mogę sobie kupić 3lata bez pracy, ale stracę kapitał. Mogę sobie kupić odkurzacz który za mnie podkurza, ale stracę 1500zł. Niestety pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da i lepiej zmarnować czas. On jest mądry bo ma kasę już. Inna sprawa, w inwestycjach jest. Jeśli wiesz i masz pewność, że zarobisz to kup czas, inaczej można kasę wtopić i aby ją odzyskać trzeba będzie sprzedać swój czas...

  OdpowiedzUsuń