piątek, 13 maja 2011

Jak zrobić aplikację na iphona

Przeglądałem jak zwykle internet w poszukiwaniu nowych inspiracji i natrafiłem na historię pewnego młodego chłopaka, który robi całkiem dobrą kasę na aplikacjach do telefonów. Nie jest jakimś super informatykiem albo programistą. Po prostu miał dobry pomysł i umiał go wykorzystać. Jego przypadek jest idealnym przykładem tego o czym pisałem w poście zrobić samemu czy zlecić komuś. Gdyby chciał wszystko zrobić sam to na pewno nie osiągnąłby tego co ma teraz (zarobił kilkadziesiąt tysięcy dolarów na jednej aplikacji w kilka miesięcy).

Wymyślił prostą aplikację, połączenie muzyki z grą. Miał dobry pomysł i postanowił coś z tym zrobić. Zainwestował odrobinę pieniędzy w programistę, który mu to wszystko wykonał tak jak on chciał. Nie musiał się na niczym znać. Wiedział tylko co chce i jak chce mieć zrobione.

Gdy aplikacja była już gotowa wrzucił ją do App store (należący do Apple, skąd pobiera się aplikacje do iphona lub ipada). W ciągu kilku miesięcy ściągnęło ją tysiące osób. Przy inwestycji wartej około 1000$ (wynagrodzenie programisty) osiągnął zwrot w wysokości kilku tysięcy procent. Całkiem nieźle jak na niewielką pracę jaką musiał wykonać. 

Cena aplikacji może wahać się od 50 centów do kilku dolarów. Przy kilku milionach posiadaczy iphonów na pewno znajdzie się kilka tysięcy chętnych na zakup. Wynagrodzenie programisty przy prostrzych aplikacjach też może być dużo niższe. Koszty więc są niewielkie a zyski mogą być dość pokaźne. Do tego aplikacje telefoniczne są bardzo przyszłościowym towarem. Możliwość robienia ich przez internet (składając zlecenie na wykonanie) oraz duże zapotrzebowanie powoduje, że są bardzo prostym sposobem na zarabianie. Moim zdaniem to ciekawy sposób na biznes, warto wiedzieć o takich możliwościach.

Ja na pewno będę o tym pamiętał i jak już wpadnę na jakiś ciekawy pomysł to postaram się go spieniężyć. Na razie nic mi jednak nie przychodzi do głowy, zero pomysłów na aplikację. Może za to ktoś z was, moi drodzy czytelnicy, ma jakiś? Jeśli tak, i chcielibyście zobaczyć jak można na tym zarobić to dam wam namiary na ciekawe strony na ten temat. Niestety są po angielsku, ale z podstawową znajomością języka nie powinno być problemów z ich zrozumieniem.


Jak zwykle można z tego wyciągnąć wnioski dla siebie. Jednym z nich jest to, że warto podpatrywać takich ludzi i się od nich uczyć, albo ich naśladować. Pisałem o tym już jakiś czas temu mówiąc o inwestowaniu w siebie. Skoro jemu się udało w tak prosty sposób to może warto byłoby to skopiować i spróbować podobnie. Podobno najprostrze rozwiązania są najlepsze. Po co szukać zawiłych metod gdy te najprostrze świetnie się sprawdzają.


2 komentarze:

  1. Witam! :) Mam w głowie od roku świetny pomysł na aplikację. Przez ten rok nie spotkałem się z czymś podobnym - może przesadzam, bo są aplikację dość podobne, ale dopiero połączenie obu dawałoby to czego ja oczekiwałbym od swojej aplikacji :) Jeśli jesteś nadal w posiadaniu materiałów to proszę o kontakt :)

    OdpowiedzUsuń