wtorek, 11 stycznia 2011

Riches – 7 tajemnic bogactwa, o których nigdy nie wiedziałeś.

Ostatnio wpadł mi w ręce kolejny film z kategorii wealth-building. Jest to jak gdyby rozszerzenie bardzo popularnego filmu Sekret, o którym pisałem wcześniej. Cała fabuła jest zaprezentowana w bardzo podobny sposób. Tak samo jak u poprzednika  składa się z wypowiedzi ludzi sukcesu, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Wszystko jest prowadzone przez multimilionerkę Gill Fielding, która doszła do bogactwa dzięki własnej pracy. Jako osoba sukcesu chce poprzez ten film pokazać, że wszyscy mogą osiągnąć to co ona, jeśli będą pamiętali o kilku podstawowych zasadach. Zasady te są prezentowane przez inne znane osoby takie jak:  T. Harv Eker, Brian Tracy, Ted Nicholas, Marcus de Maria i inni.

Jak sam tytuł wskazuje, film ten ma odkryć przed nami siedem tajemnic, o których nikt nam wcześniej nie powiedział. Nie jest to jednak do końca prawdą. Po obejrzeniu stwierdziłem, że nie ma w nim nic czego już bym nie wiedział. Mogłem się w sumie tego domyśleć wcześniej, ale tytuł był na tyle ciekawy, że musiałem to sprawdzić. Tajemnice może i są znane, ale dobrze jest mieć je podane na tacy, tak żeby wiedzieć na jakich cechach się skupić aby osiągnąć sukces. 

Oglądając film najpierw dowiadujemy się kilku rzeczy, na które zwracają uwagę ludzie sukcesu. Są to złote myśli, które są przytaczane prawie w każdej książce o samodoskonaleniu lub podobnych publikacjach tego typu. W tym filmie do tych porad należało:

Skup siĘ na tym co chcesz a nie na tym czego nie chcesz.  Jeśli chcesz być bogaty to myśl o tym. Wyobraź sobie siebie jako osobę bogatą, a nie jaki byś nie chciał być. Jest to kolejny raz przytaczane prawo przyciągania, o którym była mowa w filmie Sekret. Należy skupić się na właściwej drodze i poświęcać całą swoją energię, żeby iść w dobrą stronę.

Wszyscy mają takie samo prawo do bogactwa, i takie same warunki. Różne są tylko wartości, którymi się kierujemy. Musimy lubić pieniądze i mieć dobre relacje z nimi. Nie można uważać pieniędzy za zło, bo takie nie są. Pieniądze są tylko narzędziem, które może być używane do robienia zła lub dobra. Nie pytaj się siebie dlaczego to mi się przytrafia, dlaczego nie mam pieniędzy. Pytaj się, co możesz zmienić i ulepszyć w sobie żeby być bogatym.

Wszystko jest w twoim umyśle, wszystko się tam zaczyna. Należy myśleć jak bogaci. Wierzyć w siebie i nie poddawać się, i utrzymywać ten stan jak najdłużej. Wszystko zawsze powstaje najpierw w naszym umyśle, dlatego to jak myślimy i o czym jest bardzo ważne.

Przebywaj wśród ludzi sukcesu, znajdź sobie mentora. Kontakt z odpowiednimi ludźmi jest bardzo ważny. Pomaga on utrzymywać naszą motywację na wysokim poziomie. Nie słuchaj ludzi, którzy nic nie osiągnęli bo co oni mogą doradzić, skoro sami nic nie mają. 

Wyznacz sobie cele. Chyba wszystko już było na ten temat powiedziane w setkach innych książek. Dzięki temu będziesz robić ważne rzeczy przed zbędnymi. Wizualizuj co chcesz osiągnąć, i się na tym skup.

Kontroluj zyski i wydatki. Zawsze zostawiaj jakąś część zysku na przyszłość, na inwestycje. Jeśli będziesz wydawać wszystko to nigdy nie bedziesz bogaty. Zawsze płać sobie najpierw, czyli odkładaj część na inwestycje zanim zapłacisz wszystkie inne rachunki.

Po przebrnięciu przez te kilka oczywistych praw dochodzimy w końcu do sedna sprawy. Zostają nam  przedstawione tajemnice, o których to niby nikt nam wcześniej nie powiedział. Czy tak jest na prawdę zobaczcie sami:

TAJEMNICA I. – Wydawaj mniej niż zarabiasz. 

Też mi odkrycie Ameryki. Niby oczywiste, a tyle osób ma z tym problemy. Głównym przesłaniem jest tutaj to, że nie ważne ile zarabiasz pieniędzy ale to jak nimi zarządzasz.

TAJEMNICA II. – Inwestuj oszczędności.

Kolejna nowość, o której „nikt nie wie”. Dla tych co mogą mieć wątpliwości, napiszę jednak o co chodzi. Oszczędności należy inwestować, im więcej tym lepiej. Spraw, żeby na ciebie zarabiały, żeby przynosiły owoce. Pieniądze w skarpecie nie będą rosły, prubuj różnych sposobów inwestowania, a któryś przyniesie oczekiwane skutki.

TAJEMNICA III. – Używaj pieniędzy innych ludzi.

Nigdy się nie wzbogacisz używając tylko swoich pieniędzy. Używaj lewarów, nie bój się kredytów. Używaj ich mądrze na rozwój swoich aktywów a nie na konsumpcję. Pozbądź się konsumpcyjnych kredytów, spłać swoje zadłużenie. Najpierw to, które kosztuje cię najwięcej, tak abyś miał więcej środków na spłatę innych zaległości. Kontroluj zadłużenie, zawsze spłacaj je na czas.

TAJEMNICA IV. – Skup się na szansach a nie na problemach.

Ci co czytali książki autorytetów występujących w tym filmie na pewno już słyszeli o tej regule. Bogaci skupiają się na szansach a nie na problemach, potrafią dostrzec conajmniej jedną z nich w tygodniu. Nic nie zależy od szczęścia, tylko od tego jak je wykorzystamy.  Wmów sobie, że jesteś osobą sukcesu, zaprogramuj mózg na sukces. Częścią znajdywania okazji jest nauka i rozwijanie swoich zdolności. Im więcej wiemy tym więcej okazji się pojawia. Szukaj problemów, które możesz pomóc rozwiązać za pieniądze, im więcej ich rozwiążesz tym bogatszy będziesz. Szczęście jest wtedy, gdy przygotowany umysł znajdzie okazję.

TAJEMNICA V. – Miej kilka źródeł dochodu.

Ważne jest aby mieć dopływ gotówki z kilku źródeł. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko i stajemy się mniej zależni. Inwestujcie w akcje, nieruchomości i biznesy. Nie skupiajcie się tylko na jednym z nich. Na tym polega właściwa dywersyfikacja. 

TAJEMNICA VI. – Działaj, nie poddawaj się.

Być konsekwentnym, nie poddawać się, działać cały czas, nie czekać na właściwy moment. Nie bać się popełniać błędów bo to proces nauki, najważniejsze żeby umieć wyciągnąć właściwe wnioski. Warto korzystać z doświadczenia innych, uczyć się od nich. Nie czekaj aż wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Zacznij działać i w między czasie wprowadzaj poprawki do swojego działania. 

TAJEMNICA VII. – Twórz pasywny dochód.

Kieruj się swoimi działaniami w myśl zasady, żeby nie ograniczać wielkości swoich zarobków. Nie sprzedawaj swojego czasu za pieniądze bo to tylko ogranicza to ile możesz zarobic. Każda praca dla kogoś taka jest. Nigdy nie dojdziesz do prawdziwego bogactwa pracując na etat.  Stwórz system, i naucz innych jego obsługi tak żeby pracowali na ciebie. 

Tajemnice jak widać na pewno są znane każdemu. Nie każdy jednak je stosuje, ja na przykład wiem o ważności wyznaczania celu od ponad roku, ale jeszcze go nie określiłem.  Niby wiem co chcę osiągnąć ale nigdy tego nie sprecyzowałem w formie pisemnej, tak jak powinien być. Może zrobie to jako postanowienie noworoczne?  Dla tych co chcą do czegoś dojść i coś zmienić w swoim życiu pozostaje chyba zastosować się do tych praw i oczekiwać takich efektów jakie przyniosły innym. Życzę więc wszystkim powodzenia i wytrwania. 

P.S. Dajcie znać w komentarzach jeśli macie jakieś swoje sekretne rady;)

3 komentarze:

 1. Jak chcecie to można sobie ściągnąć ten film razem z dodatkami z hotfile.com/list/1036606/4e28442.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic nowego, ale wiesz jak trudno jest ludziom zmienic przyzwyczajenia i pracowac na sukces. Latwiej siedziec na kanapie i patrzyc w TV czekajac na tzw. zloty strzal.

  Jesli ktos jest ambitny czy nastawiony na sukces to stosowal te metody od dawna i dla niego faktycznie byly oczywiste.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.youtube.com/watch?v=FqgyMswK50w

  OdpowiedzUsuń