piątek, 7 stycznia 2011

Czy nie jest za późno inwestować w srebro?

Chciałbym dzisiaj zastanowić się nad kwestią inwestowania w srebro i złoto. Ogólnie temat jest dla mnie dość nowy, żałuję tylko że nie interesowałem się nim dużo wcześniej. Może gdybym wiedział to co wiem teraz to już dawno byłby to jeden z moich sposobów inwestowania. Jak to jednak mówią, lepiej późno niż wcale. Pytanie jednak jest, czy aby na pewno teraz?

Ostatnio bardzo modny jest temat inwestowania w srebro. Wszyscy upatrują w nim „czarnego konia” na najbliższe lata. Po spektakularnych wzrostach cen złota, przez co stało się mniej osiągalne dla mniejszych graczy, wszyscy upatrują szansy w jego dużo tańszym substytucie jakim jest zrebro. Temat jest na tyle popularny, że i ja sam postanowiłem się mu bliżej przyjrzeć. W trakcie swoich poszukiwań trafiłem na bardzo ciekawe materiały, w których jeden z mądrzejszych ludzi jakim jest Peter Schiff wieści krach finansowy w USA i wzrost ceny kruszców nawet do 5000$. Osobiście uważam, że może mieć rację. Z ekonomicznego punktu widzenia wszystko na to wskazuje: rosnący dług w Stanach, wzrost znaczenia gospodarczego Chin, dodruk pieniędzy. Wszystko to może sprawić, że ludzie zaczną masowo skupować złoto i srebro w obawie przed inflacją i kryzysem na rynkach. Przyszłość wszystko pokaże. Dla tych co znają angielski i chcą sami zobaczyć co Peter ma do powiedzenia, polecam pooglądać filmiki z jego udziałem. Możecie ich znaleźć bardzo dużo na youtube, ostrzegam jednak, że nie są dla ludzi o słabych nerwach;). Podobne zdanie o złocie i srebrze ma także wiele innych autorytetów, między innymi Robert Kiyosaki.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują więc, że srebro to jest inwestycja przyszłości. Dla tych co jeszcze mogą być sceptycznie nastawieni, polecam obejrzenie ciekawego filmiku wystawionego niedawno na blogu goldblog. W dalszym ciągu pozostaje jednak pytanie, czy nie jest za późno? Dla tych co interesują się giełdą znane jest powiedzenie, że gdy taksówkarze na Wall Street zaczynają udzielać rad inwestycyjnych to trzeba uważać. Tak może być i w tym przypadku. Skoro wszyscy już o tym mówią, to prawdopodobnie jest już za późno na dobrą inwestycję. Niewątpliwie ceny jeszcze wzrosną i da się zarobić, ale może z zakupem warto poczekać do większej korekty. Tak jak to miało miejsce w roku 2008. Wtedy ceny srebra w listopadzie spadły do poziomu 9$. Od tamtego czasu wzrosły trzy krotnie. Ja inwestując już od prawie 10 lat na giełdzie nauczyłem się, że logika i przewidywania nie zawsze się sprawdzają. Rynkami rządzą emocje i to nimi należy się kierować. Jak to mówił Benjamin Graham Pan Rynek ma swoje chumory. Warto więc śledzić to co się dzieje na rynku i być ostrożnym. Moim zdaniem skupienie swoich inwestycji tylko na srebrze i złocie jest teraz dość ryzykowne. Ja prawdopodobnie poczekam na większą korektę, mając na uwadze to, że ceny w długim okresie powinny wzrastać dość znacznie.

Prawdopodobnie najlepszym okresem na inwestowanie w srebro był rok 1997, w którym Warren Buffet skupił go taką ilość, że cena się podwoiła. Na jego przykładzie widać jak wielkie umysły wyprzedzają całą resztę. Innym pozostaje tylko podążać za tłumem i nie dać się zjeść wilkom;) Mam nadzieję, że to nie będziemy my.1 komentarz:

  1. Jeśli wszyscy inwestują to ty tego nie rób, nie ma to sensu - ogólnie inwestycja opłaca się wtedy, gdy wyceny są rekordowo niskie. JARTOM coś takiego aktualnie ma, ale czy posiadasz kilka milionów na nieruchomości magazynowe?

    OdpowiedzUsuń