wtorek, 12 lipca 2011

Różne strategie inwestowania w nieruchomości pod wynajem

Wielu ekspertów od inwestowania w nieruchomości zaleca początkującym inwestorom wybranie własnej strategii inwestycyjnej. Jej posiadanie ma ułatwić osiągnięcie sukcesu. Ważne jest więc, aby już na początku przygody z inwestowaniem wiedzieć jak i w co chce się inwestować. Generalnie możliwości jest tylko kilka. Można próbować kupować tanio, czekać na wzrosty w przyszłości i odsprzedać z zyskiem. Można kupić tanio nieruchomość wymagającą naprawy, wyremontować ją i odsprzedać z zyskiem lub kupić pod wynajem. Każda z tych strategii ma swoje zalety i swoje wady. To, co ktoś wybierze zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś chce szybko zarobić i zna się na budowlance może wybrać mieszkanie do remontu. Ktoś natomiast, kto buduje pasywny przychód z pewnością wybierze kupno pod wynajem, i o tej właśnie formie inwestowania chcę napisać dziś trochę więcej.

Aby ta strategia miała sens zysk z wynajmu musi pokrywać wszystkie koszty związane z posiadaniem nieruchomości. Dobrze jest się więc trzymać zasad skutecznego inwestowania i zadbać już na początku o to, aby kupić odpowiednio tanio. Najlepiej od jakiegoś zmotywowanego sprzedawcy.


Wiedząc już na czym polega idea inwestowania pod wynajem należy określić w jakie nieruchomości chce się zainwestować.

Domy mieszkalne.

Jeśli waszą strategią będą domy mieszkalne to powinniście jasno określić, czy będą to domki pod wynajem jako całość, czy może będziecie wynajmować pokojami. Czy skupicie się na jednym mieście, czy może będziecie szukać okazji także za granicą. Na początek dobrze jest wybrać tylko jeden z nich i na tym się skupić. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem można próbować później się rozwinąć i działać na szerszą skalę. Zalecane jest jednak aby zaczynać jak najprościej i nie komplikować zbytnio.

Nieruchomości komercyjne.

Zawsze uważałem, że tego typu inwestycja to dobry wybór. Umowy najmu zawierane są na ogół na wiele lat. do tego czynsz jest na ogół dość spory. Pozwala to mieć w miarę stabilny przychód przez długi okres. Nie wiem dokładnie jak w Polsce ale w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich 30 lat nieruchomości komercyjne dały przyzwoicie zarobić. Na wynajęciu sklepu można było rocznie wyciągnąć 10% , na biurach 8.3% a na przemysłowych 10.2%. Jak widać nie jest to najgorszy wynik biorąc pod uwagę w miare duże bezpieczeństwo takiej inwestycji.

Należy jednak uważać na tego typu inwestycje. Zmiana przyzwyczajeń zakupowych ludności (coraz większy handel w sieci) powoduje, że popyta na nie sukcesywnie maleje. Problemy finansowe firm w czasach kryzysu też nie sprzyjają posiadaczom nieruchomości komercyjnych.

Condohotel lub aparthotel.

Alternatywą dla inwestowania w sklepy i biura może być tak zwany condohotel lub aparthotel. Cały system polega na kupnie prawa własności do apartamentu w hotelu zarządzanego przez wyspecjalizowaną firmę. Następnie firma ta podpisuje z nabywcą wieloletnią umowę najmu oferując bardzo często z góry określony poziom czynszu. Jest to dobre rozwiązanie bo gwarantuje określony dochód przez kilka pierwszych lat, pozwala także łatwo pozbywać się nie wypłacalnych lokatorów. Po okresie gwarantowanego wynajmu zarabia się na tych apartamentach proporcjonalnie do zysku hotelu. Czasami kupuje się także tylko apartament lub pokój, ale nie w hotelu, i trzeba się samemu zająć jego wynajmem. 

W Polsce takich inwestycji nie jest jeszcze zbyt wiele. Na ogół można je spotkać w miejscowościach typowo turystycznych nad morzem lub w górach. 


2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Samych strategii inwestowania z tego co się orientuję jest bardzo dużo i naprawdę trzeba mieć ogromną wiedzę, aby to pojąć. Dlatego ja bez najmniejszego problemu wykorzystuję platformę funduszy https://viennalife.pl/strefa-inwestowania/platforma-funduszy gdzie mogę przeprowadzać szereg różnych inwestycji.

    OdpowiedzUsuń