środa, 29 lutego 2012

Jak zwiększyć wartość swojego domu.

Z dzisiejszego wpisu powinni skorzystać nie tylko inwestorzy kupujący mieszkania na sprzedaż, lub wszyscy ci którzy posiadają własne cztery kąty i będą chcieli w przyszłości je sprzedać. Wiele cennych informacji będzie także dla przyszłych kupujących, którzy poznają co mogło zadecydować o tym, że cena kupna jest wyższa od przeciętnej w okolicy. 

Dowiecie się zaraz, co możecie zrobić aby podnieść wartość nieruchomości i wyciągnąć z niej dodatkowe zyski. Zanim jednak przejdę do konkretów, chcę zwrócić uwagę, że opieram się na danych z UK. Wszystkie wartości procentowe lub kwotowe odwzorowują tutejsze warunki. Nie wiem, czy będą one takie same w Polsce, ale metody myślę że są.

Najprostrzym i najtańszym sposobem jest pomalowanie mieszkania. Nie wymaga specjalnych nakładów, ani dodatkowych zezwoleń. Można to zrobić tanio i bardzo szybko. Jeśli jest zrobione profesjonalnie i z wyczuciem (fioletowe ściany w salonie odpadają:)) może zwiększyć wartość o dwukrotność przeznaczonych na ten cel wydatków (jeśli wydaliście 2000 funtów na malowanie to możecie dodać do wartości mieszkania 4000).

Kolejnym sposobem, dodającym bardzo dużo do wartości nieruchomości, jest jego rozbudowa. Wiąże się to z większymi kosztami i czasami dodatkowymi pozwoleniami na budowę. Jest to jednak najbardziej opłacalne i przynosi największe zyski. W tym przypadku ma się kilka możliwości.

Kuchnia - można ją powiększyć gospodarując wolne przestrzenie (jeśli takie są i dają się wykorzystać), lub postawić dobudówkę. A jeśli się nie da to przynajmniej unowocześnić to co już jest (nowe energooszczędne sprzęty, wymiana mebli, itp.). Powiększenie kuchni może przynieść wzrost wartości o 12-18%.

Sypialnia - dodanie dodatkowej sypialni (na przykład wykorzystując strych) może przynieść największe zyski. Koszt takiej operacji to około 30,000-40,000£, ale wszystko zwraca się podwójnie. Należy tylko pamiętać, że nie da się zwiększyć wartości ponad średnią cen, dla danego typu nieruchomości w okolicy. Jeśli więc macie nieruchomość wartą 30,000 mniej niż inne na ulicy, to wydając 40,000 na rozbudowę nie zwiększycie jej wartości o 80,000, bo nikt jej nie kupi. Należy to także wziąść pod uwagę.

Łazienka - tak samo jak w przypadku kuchni można wykorzystać na ten cel jakieś wolne przestrzenie (wbudowaną szafę, magazynek) jeśli są odpowiednio duże. Łatwiej jest zrobić to jednak rozbudowując strych (dodać do tworzonych tam pokoi). Dołączenie łazienki en suite do sypialni może zwiększyć wartość o 10,000 - 20,000. Należy tylko pamiętać także, aby koszt wykonania nie okazał się większy od korzyści.

Ogród zimowy (conservatory) - jest to oszklona dobudówka, dość popularna w UK. Dodanie jej do nieruchomości może przynieść wzrost jej wartości o dodatkowe 15%. Tak samo należy pamiętać czy się opłaca, koszt takiej zachcianki może wynieść od 10,000 - 75,000£.

Dla nie mogących rozbudować lub nie posiadających na to funduszy, jest jeszcze jedna opcja. Oprócz kosmetycznych ulepszeń (malowanie, wymiana drzwiczek i rączek w szafach, itp.) można jeszcze wprowadzić ulepszenia. Wstawienie podwójnych okien (+4% do wartości) lub centralnego ogrzewania z nowym energooszczędnym boilerem (+5% do wartości) może być dobrym rozwiązaniem. Ogólnie wszystkie ulepszenia mające na celu zwiększenie oszczędności energii mogą przynieść kilka dodatkowych procent wzrostu.

Robiąc te wszystkie poprawki należy pamiętać o tym, aby były one profesjonalnie zrobione. Nieumiejętne polepszanie mieszkania na własną rękę może przynieść odmienne skutki od zamierzonych. Najlepiej więc zlecić je specjalistom i mieć pewność, że wydane pieniądze dadzą zarobić. Trzymajcie tylko koszty na niskim poziomie, aby nie okazały się większe od korzyści.

Nie muszę chyba także wspominać, że dbanie o nieruchomość także podnosi jej wartość. Ładny ogródek, pomalowany płot, czyste chodniki, to wszystko sprawia że potencjalny kupujący będzie bardziej skłonny zapłacić oferowaną mu cenę. 
 

3 komentarze:

 1. Mysle, ze trzeba zaczac od sprawdzzenia jaki jest "sufit cenowy" na danej ulicy, a dopiero potem pomyslec co i czy oplaca sie zrobic.

  Najprostsze jest faktycznie pomalowanie na neutralne kolory i do tego wymiana wykladzin, jest sa jakies stare z poprzedniej epoki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam aczy przt remortgagu patrzą że dom jest wyremontowany i wygląda dużo lepiej niż przy zakupie i czy jak zglosimy to mamy jakieś upusty z tego powodu ponieważ czeka mnie pierwsza odnowa i chce jeszcze kuchnie odnowić przed i tak się zastanawiam czy warto się spieszyć,dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli potrzebujecie kredytu, to zerknijcie na https://www.credy.pl/pozyczka-na-samochod/. To świetna sprawa, brałem tam pożyczkę na samochód i dzisiaj jeżdżę swoją ukochaną Teslą po mieście :) Brakowało mi kilku groszy, ale na szczęście znalazła się firma, która zajęła się znalazieniem tych pieniędzy za mnie.

  OdpowiedzUsuń