sobota, 26 lutego 2011

Fundamentalna.net

Ręka w górę, kto czytając wpis na blogu 10-procent-rocznie.blogspot.com pomyślał: Kur...a, dlaczego ja na to wcześniej nie wpadłem? Ja się przyznam. Była to chyba pierwsza myśl, która mi przyszła do głowy.

Zazdrość? Pewnie tak, ale nie zawistna. Nie życzę źle, wręcz przeciwnie. Gratuluję pomysłu i życzę powodzenia w dalszej realizacji projektu. Pełny szacunek dla autora za ciężką pracę, którą włożył wklepując ręcznie tysiące danych. Mam nadzieję, że serwis będzie się rozwijał  i stanowił główne narzędzie przy analizie moich  a także waszych inwestycji.

Jest to doskonały przykład tego, że najprostsze pomysły są najlepsze. Od dawna brakowało mi takiej strony, gdzie mógłbym dokonać kompleksowej analizy fundamentalnej. Była to luka, którą trzeba było zapełnić, ale nie było chętnych, którzy chcieliby włożyć w to ogromny wysiłek, który był wymagany przy jej tworzeniu. Na szczęście taka osoba się znalazła. Myślę, że taki serwis był potrzebny wielu z nam, więc zachęcam do korzystania. Na pewno ułatwi pracę i skróci czas analizowania poszczególnych spółek. Może nawet pozwoli niektórym wyłowić jakieś perełki.


Co do samego serwisu to miałbym drobne uwagi, jeśli autor nie będzie miał mi tego za złe. Nie chcę narzekać, bo uważam, że zawsze trzeba od czegoś zacząć, a ewentualne ulepszenia zawsze przychodzą z czasem (w ten sposób Bill Gates dorobił się fortuny, ulepszając ciągle jeden produkt, którym jest Windows). Brakuje mi  jednak samych raportów. Dobrze by było, porównywać wyniki spółek w poszczególnych okresach, oraz samemu sprawdzić czy dane wskaźniki są obliczone prawidłowo (czasami przecież mógł się wkraść jakiś błąd). Wiem, że dane te można znaleźć na innych stronach, ale byłoby to dobre uzupełnienie całości. 

Kolejną sprawą jest problem z logowaniem, nie wiem czy innych też dotyczy. Mimo akceptacji linku aktywacyjnego ciągle jestem pytany o logowanie. Może to tylko chwilowy problem spowodowany nadmiernym przeciążeniem strony lub czymś innym.

Podsumowując jednak, uważam że strona jest bardzo wartościowa i warto z niej korzystać. Wszyscy, którzy zamierzają stosować się do zasady numer 1, powinni być z niej zadowoleni. Gratuluję jeszcze raz pomysłu i odwagi w działaniu. Mam nadzieję, że serwis będzie się jeszcze rozwijał ku naszemu większemu zadowoleniu.

Mowa była oczywiście przez cały czas o stronie fundamentalna.net.

4 komentarze:

 1. Też miałem problem z logowanie. Musiałem zalogować się chyba ponad 5 razy zanim strona "załapała".

  OdpowiedzUsuń
 2. mi się też w końcu udało, czyli już działa bez problemu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiepsko jednak na tym serwisie z aktualnością i dokładnością danych... Niektóre spółki mają wprowadzone randomowe sprawozdania z prehistorii (np. PLZ), a inne mają totalnie bzdurne dane (np. SFG - dla przykladu "Dlug" wynosi ok 19.5% podczas, gdy serwis informuje nas, ze wynosi on -99.63%)... Dane, ktore przytoczylem sa z dnia 15/07/2011.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pod względem merytorycznym nie sprawdzałem, dobrze jest chyba zawsze porównać wyniki z innymi źródłami.

  OdpowiedzUsuń