poniedziałek, 29 października 2012

Co z tym srebrem?

Czy nie jest za późno inwestować w srebro? Prawie dwa lata temu zadałem właśnie takie pytanie na tym blogu. Większość z was pewnie tego nie pamięta, więc dla odświeżenia pamięci odsyłam do wpisu. Zastanawiałem się wtedy, czy kupowanie srebra będzie jeszcze opłacalne, czy najlepszy moment na to już minął. Zobaczmy więc czy bardzo się pomyliłem.

Sprawdźmy najpierw jak kształtował się kurs srebra od stycznia zeszłego roku.Jak widać na wykresie, nie myliłem się tak bardzo. Można było jeszcze dość dobrze zarobić, jeśli ktoś umiał wykorzystać wachania na rynku. Jeśli natomiast ktoś inwestował długoterminowo, to chyba na tym nie zarobił tak jakby chciał.

Kurs rósł na początku jeszcze dość znacznie, później jednak zaczęła się przecena, która trwa do dzisiaj. Kilka razy pojawiały się jeszcze odbicia na północ, ale wygląda na to, że były to tylko drobne korekty spadkowego trendu. Cena srebra na dzień dzisiejszy jest więc tylko o 3.70 dolara większa po prawie dwóch latach.

Nie sprawdziły się więc przepowiednie dotyczące wzrostu cen srebra o kilkaset procent w najbliższym czasie. Nie twierdzę jednak, że tak nie będzie. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nie ma innego scenariusza. Popyt na srebro ciągle rośnie a podaż jest ograniczona. Chcąc nie chcąc cena musi pójść w górę. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo. Prawdopodobnie jeszcze trochę na to poczekamy. Należy tylko uważać na to, czy w między czasie nie wynajdą przypadkiem jakiegoś substytutu srebra. Gdyby tak się stało, to możliwe jest, że srebro straci, i to dużo, na swojej wartości. 

Miłośnicy inwestowania w ten kruszec skierują się wtedy może w stronę innych produktów z nim związanych. Może srebrne monety bulionowe będą dobrą alternatywą? Może coś innego. Myślę jednak, że warto śledzić to co się dzieje z tym surowcem. Przyszłość jak zwykle pokaże czy mam rację czy nie.


2 komentarze:

  1. Co do substytutu srebra w zastosowaniach w elektronice to jest już od dawna, ale przy jego kosztach produkcji i ogólnie rzecz biorąc braku inwestorów w prace badawcze to myślę że silverbug'owie :) mogą spać spokojnie jeszcze z 2 dekady :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cena srebra jeszcze wzrośnie, bo podaż walut wzrasta i stosunek do ceny złota jest nienaturalnie duży (1:75).

    OdpowiedzUsuń