niedziela, 19 sierpnia 2012

Jak ocenić wynajmującego?

Ktoś kiedyś powiedział bardzo mądre słowa, aby nie oceniać książki po okładce. Mimo upływu wielu lat, od ich wypowiedzenia, prawda ta jest nadal aktualna. Bardzo często kierujemy się w swoich osądach stereotypami i przyklejamy "metki" zanim kogoś poznamy. Jest to wada, którą poważny inwestor wynajmujący mieszkania powinien usunąć.

Każdy człowiek jest inny i każdy zachowuje się inaczej. Sama intuicja nie wystarcza, aby dokładnie ocenić czyjś charakter. Oceniając drugiego człowieka na wyczucie, można się czasami bardzo pomylić, przede wszystkim na swoją niekorzyść. Warto więc postarać się o to, aby unikać takich "loterii" i mieć nad wszystkim większą kontrolę. Stawką są przecież nasze zainwestowane pieniądze i potencjalne zyski.

Wynajmując mieszkania dąży się do tego, aby mieć jak najlepszych lokatorów, którzy będą płacić na czas i nie będą stwarzać problemów. Nie wszyscy są jednak tacy idealni. Czasami można trafić lepiej lub gorzej. W wielu przypadkach jednak da się uniknąć nieporządanych lokatorów. Wystarczy tylko dokładniej ich sprawdzić, zanim zdecydujemy się im powierzyć naszą nieruchomość.

W tym celu dobrze jest sprawdzić w ich miejscu pracy, co na ich temat ma do powiedzenia pracodawca. Zobaczyć czy  długo już tam pracują, czy można im zaufać no i czy będzie ich stać na opłacanie czynszu.

Po zaciągnięciu informacji u pracodawcy należy skontaktować się z byłym landlordem. Dobrze by było, żeby dotrzeć do tego przedostatniego, bo ten ostatni może chcieć się pozbyć lokatora i będzie nam go zachwalał tylko po to, aby mieć go z głowy. Bieżący landlord nie jest więc najlepszym źródłem informacji.

Jeśli dzwonienie po ludziach nie jest twoim ulubionym zajęciem to można skorzystać ze specjalnych serwisów, które zrobią to za nas. Usługi ich nie są darmowe, ale zaoszczędzą wam czas. Dodatkowe koszty z tym związane można przerzucić na sprawdzanego, więc tak na prawdę są z tego tylko same korzyści. Znam landlordów, którzy wałśnie działają w ten sposób. Płacą za sprawdzanie, a kosztem obarczają potencjalnego wynajmującego. Uprzedzają go przed podpisaniem umowy, że będą z tym związane pewne koszty administracyjne i nikt na ogół nie robi problemów. Agencje biorą około £100 od osoby, za podpisanie umowy, i ludzie się na to godzą.

Serwisy, dzięki którym można dokonać analizy wynajmującego to:
homelet.co.uk - koszt to około £60 
landlords.org.uk - koszt to około £26


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz