niedziela, 18 marca 2012

Jak zarobić więcej na nieruchomości

Kluczem do odnoszenia sukcesów przy inwestowaniu w nieruchomości jest networking. Znajomość odpowiednich ludzi bardzo pomaga w znajdowaniu okazji lub zdobywaniu funduszy. Warto jest więc bywać na różnego rodzaju spotkaniach inwestorów, którzy mają podobne cele i zainteresowania. Można tam znaleźć partnerów JV lub osoby, które mogą pomóc. Dlatego też, jeśli mam okazję, uczestniczę w tego typu inicjatywach.

Na ogół jeżdżę na spotkania organizowane przez moich mentorów. Mam je zapewnione za darmo raz w miesiącu, i odbywają się na różne tematy. Czasami mają tylko charakter motywacyjny, a czasami są źródłem dodatkowej wiedzy. Piszę  o nich od czasu do czasu, gdy trafi się coś ciekawego. Kilka dni temu miałem jednak okazję być na trochę innym spotkaniu.

Było to spotkanie organizowane przez innego "guru" inwestowania w nieruchomości. Prowadzi on swoje warsztaty, na których uczy ludzi inwestować, a dodatkwo zapewnia właśnie networking. Spotkania te są na ogół płatne, około 20£, i może na nie przyjść każdy kto zapłaci. Ja miałem okazję pójść za darmo, więc z tego skorzystałem. Chciałem zobaczyć co oferuje konkurencja.

Ludzi było około 30, na ogół już zajmujący się nieruchomościami. Spotkanie trwało około 2 godzin, z możliwością zostania na drinka i nawiązania znajomości. Niestety nie skorzystałem z tej opcji, posłuchałem tylko tego co było zaplanowane, a było dość ciekawie.

Oprócz omówienia ogólnej charakterystyki spotkania, były jeszcze inne, bardziej ciekawe rzeczy. Na początek był założyciel strony upad.co.uk, który powiedział co inwestor może dzięki tej stronie zyskać. Opowiedział jak funkcjonuje ta strona i co skłoniło go do jej założenia. Po jego prezentacji był czas na wzajemne poznanie się przybyłych osób. 

Oprócz mnie, była tam między innymi kobieta, która napisała książkę na podstawie wywiadów z 10 największymi inwestorami  w nieruchomości w UK. Nie pamiętam jej imienia ani nazwy książki, ale wiem że jest na amazon po 14.99:). Był człowiek, który wynajdywał okazje w Londynie poniżej wartości rynkowej  i sprzedawał je inwestorom. Pobiera około 2,000 funtów za informacje o nieruchomości. Byli ludzie z dużą kasą i szukający takich ludzi jak on. Można było znaleźć na prawdę wartościowych partnerów, lub doświadczonych inwestorów. 

Na koniec była prezentacja inwestora, który znalazł system, pozwalający zarobić więcej na nieruchomości, bez dodatkowych starań. A wszystko dzięki chojności rządu Wielkiej Brytanii, a dokładniej Local Housing Allowance (LHA). 

Mało osób zdaje sobie sprawę, że państwo brytyjskie płaci co roku 20.8 miliarda w formie housing benefit. 40% prywatnych czynszów za mieszkania jest płacone z budżetu państwa. Spowodowane jest to przepisami, które powodują, że życie landlordów jest dużo łatwiejsze. Stawki LHA, są ustalane na podstawie średnich czynszów z danego obszaru. Powoduje to, że w niektórych okolicach można dzięki temu otrzymać więcej za wynajem. Jeśli ktoś orientuje się w przepisach (każdy council ma oddzielne stawki ale przepisy są ogólne dla wszystkich) to może dzięki temu zarobić więcej na tej samej nieruchomości. Wystarczy zaoferować swoją nieruchomość councilowi do wynajmu, lub pobierać wyższy czynsz od osób korzystających z housing benefit. Należy tylko sprawdzić jakie są stawki w danej dzielnicy i na ich podstawie pobierać opłaty.

W ten sposób można z mieszkania przynoszącego na przykład 300 funtów miesięcznie zrobić maszynkę dającą nam dwa razy więcej. Jeśli jest taka możliwość. Czasami może być mniej, ale czasami, jeśli rozmieszczenie pomieszczeń w mieszkaniu jest odpowiednie, można otrzymać znacznie więcej. Niby prosty sposób a bardzo skuteczny.

Jedynym problemem z tym może być council, gdzie nie wszyscy urzędnicy mogą być zaznajomieni dokładnie z przepisami. Należy wtedy im je wyjaśnić i przekonać do swojej racji. Ten, kto nam o tym mówił, oferuje szkolenie i pomoc w tym zakresie. Nie mogłoby się przecież obejść bez próby sprzedaży nam swojego szkolenia:)

Sprawa na pewno warta przemyślenia. Na razie za bardzo mi nie potrzebne, bo nie mam co wynajmować. W przyszlości jednak będę o tym pamiętał i tam gdzie się da postaram się to wykorzystać. Czasami tylko dzięki temu zwiększa się swoje zyski. Nie trzeba sprzedawać więcej, wystarczy zwiększyć wartość tych klientów których już się ma.
3 komentarze:

 1. Daj znac jak bedziesz praktykiem ;-) Czytam i czytam jak mozna zarobic, ale jeszcze nie bylo ani jednego artykulu o tym jak zarobiles ;-)

  Szkolenia brzmia jak pranie mozgu i sprzedawanie dalszych szkolen lub wlasnych uslug. A tymczasem ludzie kupuja nieruchomosci, wynajmuja je i zarabiaja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujące, Na pewno warto o tym wiedzieć. Może kiedyś kiedyś i mi się przyda...

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż oko cieszy jak widzę, że na rynku nieruchomosci można zarobić coraz więcej i więcej :)

  OdpowiedzUsuń