sobota, 29 października 2011

Jak zarobić na opcjach nieruchomości

Ostatnim razem pisałem o tym, czym są opcje na zakup nieruchomości. Dowiedzieliście się wtedy na czym polegają i w jaki sposób są używane przez inwestorów. Napisałem o najpowszechniejszym ich zastosowaniu. Są jednak jeszcze inne sposoby, aby je wykorzystać w swoich celach. Dzięki nim ma się większe możliwości jako inwestor, oraz większe możliwości maksymalizowania zysków. A wszystko zależne od kreatywności, którą każdy odnoszący sukcesy inwestor nieruchomości posiadać powinien.

Tak więc jak wspomniałem, sukces z nieruchomościami to w dużej mierze umiejetność kreatywnego myślenia. Pozwala ona inwestorowi kupować po jak najmniejszych kosztach własnych (czasami zupełnie bez własnego wkładu) lub nawet zarabiać już podczas zakupu. Poniżej pokażę wam przykład takiego działania z wykorzystaniem opcji na nieruchomości.

Pierwszy z nich, to użycie ich, w celu zamienienia nie rentownej inwestycji w taką przynoszącą zysk. Jeśli z jakiś powodów okazało się, że nieruchomość przynosi straty to można ją spróbować sprzedać aktualnym lokatorom, wykorzystując opcje. Można wtedy  na przykład zaproponować im wykupienie nieruchomości w przyszłości po aktualnej cenie, w zamian za dodatkową opłatę do czynszu. Nam to pozwoli pokryć raty kredytu i może jeszcze dodatkowo zarobić, a oni będą mieli okazję kupna domu, w którym już mieszkają. Mogą chcieć to zrobić na przykład z przywiązania do tego miejsca, może nawet o tym myśleli ale nie mieli wystarczających środków na zakup. W ten sposób mogą nabyć opcję zakupu w przyszłości po aktualnej cenie, a w między czasie uzbierać na depozyt potrzebny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Takie rozwiązanie może być korzystne dla obu stron. Wynajmujący mają zagwarantowane mieszkanie w aktualnej cenie i mogą zarobić na tym jeśli cena wzrośnie. Jeśli spadnie to nie będą musieli korzystać z opcji. Pozwoli im to uniknąć straty, gdyby cena spadła a oni by kupili je już teraz. Jeśli cena pójdzie w dół to nie muszą korzystać z opcji. Dla inwestora jest to zamienienie nierentownej inwestycji na rentowną (wyższy zysk z czynszu i pozbycie się obowiązku napraw i innych opłat, które spadną na wynajmującego).

Drugim sposobem jest zwykłe pośrednistwo. Należy znaleźć osobę chętną sprzedać mieszkanie, najlepiej taką zmotywowaną. Zaproponować jej wtedy pomoc za pośrednictwem opcji. W tym samym czasie  należy dać ogłoszenie, że mamy do sprzedania mieszkanie i nie potrzeba na to kredytów - wykorzystać opcje. Gdy uda się znaleźć takie osoby, w takim samym czasie (robiąc to od dłuższego czasu można zdobyć kontakty do sprzedających i kupujących i ich jakoś próbować zgrać) to wtedy już jest łatwo. Wystawia się opcję kupna nieruchomości i nabywa prawa do niej. A jednocześnie (po nabyciu praw) podpisuje się opcję sprzedaży, po wyższej cenie. Można to zrobić, bo mając opcję mamy takie możliwości. Kupujący wtedy pokryje koszty opcji kupna i jeszcze dodatkowo da nam stały miesięczny dochód. Inwestor wtedy nie musi wykładać żadnych pieniędzy, a ma z tego stały dochód. Nie jest to może najłatwiejszy sposób na zarabianie, ale jeśli ktoś ma więcej czasu niż pieniędzy, to może być to dla niego dobre rozwiązanie.

Tak więc jak widać, kreatywne myślenie otwiera wiele możliwości. Nie da się go może wykorzystać w każdym rodzaju inwestowania, ale na pewno jest przydatne. Pamiętamy przecież, że szczęście to nic innego jak umiejętność wykorzystywania nadarzających się okazji. 


1 komentarz:

  1. Właśnie czytałem o tej opcje o zakup mieszkania ale nie znalazłem wzór ! Czy to jest praktice w Polsce ?

    OdpowiedzUsuń