sobota, 4 grudnia 2010

Podsumowanie listopada.

     To jest chyba najbardziej ulubiony post wszystkich bloggerów. Nie ma to jak jakieś podsumowanie, analiza lub inne statystyki. Większość czytelników lubi liczby a dodatkowo jeszcze jest to dobry powód do kolejnego wpisu. Dzięki temu niektórzy mają przynajmniej jeden w miesiącu;)
     U mnie będzie nie inaczej, chociaż głównym powodem pisania podsumowania jest lepsza kontrola i analiza moich inwestycji. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, po prostu patrzyłem na zyski lub straty bez zagłębiania się w szczegóły. Uważam jednak, że warto to robić bo można wyciągnąć jakieś pożyteczne wnioski na przyszłość. Łatwiej jest też śledzić swoje postępy i korygować błędy. 
     Dodatkowym powodem jest też potwierdzenie wiarygodności tego co piszę (chociaż bez pokazania wyciągów bankowych pewnie większość i tak nie do końca uwierzy). Postaram się być jednak jak najbardziej przekonywujący, wszystkie sukcesy i niepowodzenia będą tak samo opisywane. W końcu porażki też należą do sukcesu jeśli umie się z nich wyciągnąć wnioski na przyszłość.
    Każde podsumowanie miesiąca będzie szczegółowym opisem moich inwestycji, które miały wpływ na portfolio. Dowiecie się jakie operacje przeprowadzałem i jakie wyniki osiągnąłem. Jak pewnie zauważyliście dokonałem też kilku zmian w opisie portfolio. Nie będę podawał procentowej zmiany wolnych środków finansowych bo nie będzie to miało sensu. Liczyć się będzie ogólna wartość portfela. A zmiany gotówki będziecie mogli śledzić na podstawie dokonanych transakcji, opisanych na końcu podsumowania. 
     Postanowiłem także zmienić ostatnią tabelę, gdzie opisuje zmiany miesięczne. Podzieliłem ją na zmiany w inwestycjach złotówkowych i w funtach. Nie będę przeliczać funtów na złotówki, lub odwrotnie, bo może to zniekształcić analizę w zależnośći od kursu. 
     Wracając więc to tematu, oto transakcje, które przeprowadziłem w tym miesiącu:
- sprzedaż akcji GETIN - kupione 800 po 10.37, sprzedane po 11.40
                                         zysk 829.19, wynik: 10%
- sprzedaż akcji GPW - kupione 25 po 43,sprzedane po 51.50
                                      zysk 216.50, wynik: 20.12% 
- kupno akcji BORYSZEW -15000 po 2.11 (z prowizją) - akcje spekulacyjne, na szybką sprzedaż.

3 komentarze:

 1. Tabelka jest malo czytelna. Co to jest wartosc? Na jaki dzien? Masz wartosc, a potem wartosc biezaca.
  Szczegolnie dziwnie wyglada to przy gotowce. Wartosc 22,960PLN, a wartosc biezaca 662.16PLN?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zestawienie zawsze robię na początku nowego miesiąca. W pierwszej tabelce gdzie jest ogólna wartość podane jest na jaki dzień.

  Wartość jest to kwota, która była w zeszłym miesiącu. Ponieważ nie robię odzielnych tabelek na każdy miesiąc postanowiłem umieścić ją, żeby było jakieś odniesienie. Wartość bieżąca, jest to natomiast stan aktualny portfela. Dlatego przy gotówce jest wartość 22,960 (to był stan środków na 01.11.2010) a wartość bieżąca jest 662.16 (bo tyle miałem wolnej gotówki 01.12.2010). Robiąc podsumowanie staram się to wyjaśniać. W tym miesiącu wynikało to z tego, że kupiłem 15000 akcji boryszewa, i dlatego jest mniej wolnej gotówki, a więcej w akcjach. W przyszłym miesiącu wartość będzie wynosić 662.16.

  Jeśli będzie więcej uwag odnośnie zestawienia to postaram się je zmienić, żeby było bardziej czytelne. Na początek zmieniłem "wartość" na "wartość z zeszłego miesiąca". Teraz powinno być już trochę jaśniej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz tableka wyglada bardziej przejrzyscie.

  OdpowiedzUsuń