niedziela, 8 lipca 2018

Czerwiec 2018 - PodsumowanieWitam, jak zwykle co miesiąc zdaję wam relację z moich sukcesów i porażek inwestycyjnych więc i tym razem nie może się bez tego obyć. Jako że mamy dzisiaj przerwę między meczami postanowiłem to wykorzystać i zrobić to krótkie podsumowanie. Siadam więc i zabieram się do pisania pomimo tego, że na dworze upał i z chęcią poleżałbym jeszcze w ogrodzie:). Jestem jednak sam ciekawy tego jak minął mi ostatni miesiąc i to mnie motywuje do pisania. Zaczynajmy więc...


E-przychody


Adsense - £2.37. Na pierwszy rzut idą pod ocenę przychody z reklam. To źródło przychodu jest 100% pasywne i nie wymaga dużej analizy. Reklamy same się wyświetlają na moich stronach i nic nie muszę robić żeby czerpać z nich korzyści. Takie proste i nie skomplikowane źródło przychodu. Z tego także powodu, że jest to takie proste i pozostawione samo sobie, nie przynosi mi ono zbyt wielu korzyści finansowych. Kwoty przychodu są bardzo małe i stanowią tylko jakiś mały dodatek do tego co zarabiam. W skali roku pokrywają może z jedną opłatę za domenę lub serwer. Niby niewiele ale zawsze to więcej niż nic, tym bardziej że nic nie muszę przy tym robić. Takie darmowe pieniądze za nic. W porównaniu z poprzednim miesiącem, zanotowałem tutaj wzrost przychodu o 114%, przy wzroście oglądalności stron o 10% i wzroście klikalności w reklamy o 144%.


Inne programy partnerskie - £110. W tym miesiącu nastąpiła już znaczna poprawa. Ja osobiście nic nie zmieniałem żeby poprawić ten wynik, jest to więc spowodowane organicznie i odbyło się bez mojego udziału. Już od dłuższego czasu nic nie robię, żeby promować to źródło przychodu więc takie wyniki mnie cieszą mimo tego że ponad rok temu zyski z tego źródła były nawet 300% większe.  

Własne produkty - 243zł. Kolejne pasywne źródło przychodu, chociaż muszę przyznać że spędzam trochę czasu na jego promocję. Robię to poprzez umieszczanie co tydzień co najmniej jednego nagrania na youtube. Nie prowadzę żadnych innych form marketingu lub reklamy, umieszczam po prostu jakieś nagranie dotyczące odchudzania, ale nie reklamuje bezpośrednio moich produktów. Umieszczam tylko linki do nich w opisie pod każdym nagraniem. Myślę że dzięki temu sprzedaż moich produktów ożyła trochę w ostatnim czasie i zaczęła ponownie przynosić mi jakieś dochody.

Koszty:

- 5.50 zł - obsługa sprzedaży moich produktów
- 493.23 zł  - opłata serweraGiełda 


Czerwiec na giełdzie nie był dla mnie tak udanym miesiącem jak maj. Nie udało mi się osiągnąć jakichś znaczących przychodów ale kupiłem akcje kilku spółek. Trzymam je jednak nadal na rachunku bo ich cena spadła nieznacznie w dół i czekam na lepsze czasy aby się ich pozbyć. Z jednej inwestycji jestem tylko znacząco nie zadowolony (o tym za chwilę).

Ostatnio moje podejście do inwestowania na giełdzie zmieniło się dość znacząco. Nie patrzę już na kupowanie akcji jako inwestycje długoterminowe, staram się do nich podchodzić raczej  krótkoterminowo, bardziej spekulacyjnie. Otworzyły mi się ostatnio trochę oczy na rynek papierów wartościowych i zdałem sobie sprawę, że tak na prawdę to rynek robi sobie to co chce i żadne długoterminowe planowanie nie ma tak na prawdę sensu. Cała analiza techniczna, czytanie wykresów i tym podobne jest nic nie warte bo w każdej chwili jeden kaprys jakiegoś większego inwestora może wywrócić GPW do góry nogami i całe analizowanie i planowanie można sobie wtedy wsadzić w ciemne miejsce:) Mam zamiar więc zająć się bardziej spekulacją i krótkoterminowym inwestowaniem. Z tą myślą kupowałem właśnie wszystkie akcje w poprzednim miesiącu.

A oto wszystkie moje zakupy:

300 akcji Eurocash po 24 zł. - miało być na kilka dni i jeśli cena by zjechała do 22.50 to miałem się ich pozbyć. Cena spadła jednak jeszcze niżej a ja nadal je trzymam. W tym tygodniu mam zamiar jednak się ich pozbyć i uwolnić gotówkę pod przyszłe inwestycje.

2000 akcji Trakcji po 3.60 zł. - to był też zakup tylko na kilka dni i jakbym to dobrze rozegrał to miałbym duży zyska na tych akcjach. Od momentu zakupu cena tych akcji rosła cały czas, po kliku dniach wynosiła już ponad 4.10zł. Gdybym je wtedy sprzedał tak jak planowałem miałbym zysk w wysokości około 1000 zł. Nie zrobiłem tego jednak bo pewnego dnia gdy nie miałem bardzo dostępu do internetu cena tych akcji poleciała w dół o kilka procent i zjadła połowę zysków. Myślałem że to tylko korekta po dużych wzrostach ale się myliłem. Przez kolejnych kilka dni cena nadal spadała i w pewnym momencie było już tak nisko, że postanowiłem na razie je potrzymać. Liczę jak zwykle na ich odbicie ale myślę że sprzedam je wcześniej nawet ze stratą. Ta transakcja była właśnie tą z której jestem bardzo nie zadowolony. Zamiast mieć 1000 zł więcej mam teraz kilkaset złotych mniej. Jakbym je sprzedał od razu to teraz mógłbym odkupić więcej i po lepszej cenie. Okazja jednak już minęła i nie ma się co nad nią rozczulać, wyciągam wnioski na przyszłość i inwestuję dalej:)
35 akcji Ciech po 63.30 zł - mała inwestycja spekulacyjna pod dywidendę. Myślałem, że więcej osób się na nią skusi i że w ciągu kilku dni uda się zarobić kilkadziesiąt złotych. Cena jednak stoi prawie w miejscu i nie daje wiele zarobić. W tym tygodniu powinna jednak wyjść na plus więc może z niej wyskoczę.
Jedynym pozytywnym akcentem na giełdzie w zeszłym miesiącu było otrzymanie dywidendy firmy ASBIS w wysokości 86.99 złKoszty:

- 45zł - Opłata za prowadzenie rachunku


Nieruchomości

Tak jak się pewnie mogliście domyśleć nic się nie zmieniło w tym temacie. Inwestowanie w nieruchomości musi nadal poczekać na lepsze czasy.

Gotówka
Tak samo, czyli bez zmian. Nie mam nadwyżek żeby w coś inwestować. Wszystko przeznaczam na giełdę i tam szukam możliwości pomnażania swoich funduszy.
 

Podsumowanie wyników:
Przychody ogółem: £112.37 oraz  329.99  zł 
Koszty ogółem: £0 oraz  543.73  zł
Zysk//Strata£112.37 oraz  213.74  zł


ZYSK//STRATA W ZŁOTÓWKACH (po 4.6 zł za funt): 303.16  zł 


Podsumowanie półroczne:

Styczeń                                  270.90 zł
Luty                                       128.40 zł
Marzec                                  128.32 zł
Kwiecień                             1363.98 zł
Maj                                                      3980.74  zł
Czerwiec                               303.16 zł
--------------------------------------------------
Razem półrocze:                3447.54 zł


Półrocze 2017: 16504.98 zł  
Półrocze 2016: 11787.42 zł
4 komentarze:

 1. Ciekawe podsumowanie. Życzę, żeby było jeszcze lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej zachwycające jest to zestawienie z maja - 3980.74 robi wrażenie. Fajnie mieć taki pasywny dochód jednak fakt, trzeba go bardzo rzetelnie obserwować i pilnować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawia mnie jak to robisz że ciągle jakoś to idzie na przód, na spokojnie ale na plusie. Zdradź mi sekret mistrzu, bo obserwując twoje poczynania stwierdzam że muszę się jeszcze wiele nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja tez mam nadzieje ze poziom zostanie

  OdpowiedzUsuń