niedziela, 5 czerwca 2016

Maj 2016 - Podsumowanie


Witam w kolejnym podsumowaniu miesiąca. Jak zwykle dowiecie się z niego o tym jakie zyski osiągałem z różnych inwestycji. Zdradzę wam też od razu na początku, że po dłuższej przerwie znowu kupiłem coś na GPW. Mam więc tym razem  trochę więcej do przeanalizowania i kolejne ciekawe wnioski do wyciągnięcia. Przyjrzyjmy się więc temu jak dały mi zarobić moje inwestycje w maju. Zapraszam do lektury.


E-przychody

Adsense - £3.07. Tym razem to już katastrofa. Nie pamiętam już kiedy ostatni raz osiągnąłem tak słaby wynik. Pewnie było to gdzieś na początku mojej przygody z blogowaniem. Dlaczego było tak słabo trudno mi powiedzieć, nie analizuję i nie poprawiam w ogóle tego źródła przychodów. Przychody w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanurkowały aż o 56%. Oglądalność stron spadła w tym samym czasie tylko o 10%. Klikalność spadła aż o 67%. Nie martwi mnie to zbytnio bo nie nastawiam się na duże zarobki z tego źródła. Może z czasem jak już inne ważniejsze sprawy pozałatwiam to coś z tym zrobię, żeby wyglądało lepiej. Na razie musi sobie jakoś radzić samo.


Inne programy partnerskie - £528. Wynik bardzo podobny do tego z zeszłego miesiąca. Też nic nie robiłem żeby go poprawić, ale on się dobrze utrzymuje nawet bez mojej ingerencji. W tej chwili jest to moje największe i najlepsze źródło przychodów. Chwilowo także odstawione na bok ale za kilka miesięcy wrócę do niego aby go jeszcze udoskonalać. Będę chciał się nad nim skupić i doprowadzić go do takiego stanu jak bym chciał. Brakuje mi może jeszcze ze 40% aby było zupełnie tak jak chcę.


Własne produkty - 141zł. Po ostatnim zerowym miesiącu w końcu jakieś kolejne sprzedane produkty. W sumie były trzy: dwa ebooki i jeden kurs. Nic w sumie nie robiłem aby napędzić tą sprzedaż. Cały czas piszę kolejnego ebooka którego chcę mieć już w sprzedaży najpóźniej do końca czerwca. Okres letni się zbliża i chciałbym się wyrobić jeszcze przed sezonem. W sumie już cała książkę mam napisaną na brudno, pozostaje mi tylko jeszcze przepisać ją na komputer, zredagować, poprawić błędy, zamówić grafikę na okładkę, zrobić jakieś video promujące i zacząć ją sprzedawać. Jest tego trochę ale jak się dobrze zorganizuję to powinno się udać.
Koszty:

- £13.19 - opłata za domenę
- 4.50 zł - opłata za obsługę sprzedaży moich produktów
Giełda 

W końcu postanowiłem coś kupić. Jak zwykle wskoczyłem w akcje na górce i nie sprzedałem na czas. To jest moja największa głupota której chyba się nie pozbędę. Myślałem, że wszystko będzie idealnie, że wskoczę na kilka dni i zarobię około 2-3%. Akcje spadały już drugi dzień dość znacznie więc postanowiłem łapać okazję. Czwartego maja kupiłem więc:
JSW - 500 akcji po 19.50 zł
KGHM - 150 akcji po 70 zł
Energa - 400 akcji po 12 zł
Netia - 2000 akcji po 5 zł

Plan był taki aby za dwa, trzy dni je sprzedać z małym zyskiem. Pech chciał, że następnego dnia akcje znowu spadły odrobinę. Pomyślałem że to dobry znak bo spadki były już kilka dni więc powinno teraz trochę odbić. Niestety kolejnego dnia giełda obsunęła się jeszcze bardziej, akcje pospadały o 5-7% a ja nie miałem poustawianych stop lossów. Pomyślałem więc jak zwykle, że pewnie odbiją. Niestety jak zwykle się myliłem. Spadły jeszcze więcej. Zdecydowałem się więc sprzedać akcje JSW i zrobiłem to po 13.91. Zanotowałem na nich stratę 2858,48 zł. Inne akcje trzymam do tej pory ale one też nie wyglądają najlepiej. W między czasie dokupiłem jeszcze akcje PZU (220 akcji po 32.75zł) i jak się pewnie domyślacie też spadły. Na razie trzymam je jeszcze wszystkie bo w piątek odbiły dość znacznie więc trend się może trochę odwróci. Nie był to jednak udany miesiąc dla mnie aby wchodzić w akcje.

Koszty: 
- 2858,48 zł - strata ze sprzedaży akcji


Nieruchomości

W dalszym ciągu nic. Temat zostaje nadal odsunięty w czasie.


Gotówka 

Wpadło mi w zeszłym miesiącu £100 z jednej lokaty bankowej. Pieniądze na tej lokacie ponownie zostały ulokowane na rok.
Podsumowanie wyników:
Przychody ogółem: £531.07 oraz 141 zł 
Koszty ogółem: £13.19 oraz 2862.98 zł
Zysk//Strata: £517.88 oraz 2721.98 zł

ZYSK//STRATA W ZŁOTÓWKACH (po 5.20zł za funt
): 29 zł9 komentarzy:

 1. Oj z tym zakupem akcji to trafiłeś najgorzej jak mogłeś :P. Ja wyszedłem z zasady "sell in may and go away". Wracam pod koniec wakacji. Chociaż teraz IMO jest dobry moment na zakupy. Np. taka Energa po 10 zł! Jak promocja truskawek na bazarku ;) Pod dywidendy nadaje się. Inna sprawa, że polityk dalej będzie ciążyć, a ja nie lubię takiej niepewności...

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie te akcje to byłoby całkiem nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te akcje trochę zepsuły podsumowanie, ale nie jest źle :) Byle do przodu :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto nie ryzykuje, ten niczego nie ma ;) Nie jest źle, czekam na kolejne podsumowanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakieś zakupy poczyniłeś po Brexicie? Ciekaw jestem jakie nastawienie mają teraz ludzie. Czy uciekać z rynku czy wprost przeciwnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inwestowanie w akcje jest chyba bardzo ryzykowane. Obecnie na znaczeniu zyskują inne walory. Złoto, srebro czy żywność. Warto śledzić różne rynki i sprawdzić gdzie idą pieniądze.

   Usuń
 6. No cóż, rzeczywiście akcje załatwiły sprawę. Marta jednak słusznie zauważyła, że zostało podjęte ryzyko i przy innym obrocie spraw sytuacja byłaby zupełnie inna, tak czy inaczej i tak wyszło nieźle !

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie wszystko przeliczone. Trzymam kciuki i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda z tymi akcjami, ale każdemu się zdarza. Powodzenia w przyszłości

  OdpowiedzUsuń