poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Ocena stanu mieszkania, czyli jak wybrać odpowiedni survey.

Tytuł dzisiejszego posta może być dla niektórych nie do końca zrozumiały. Dla tych co się nie domyślają o co chodzi z tym dziwnym wyrazem na końcu, wyjaśniam że mowa o ocenie stanu mieszkania w Anglii, czyli tak zwanym survey.

Decydując się na zakup nieruchomości w Anglii bardzo ważne jest aby zrobić taką inspekcję stanu budynku. Niektórym może wydawać się to zbędnym wydatkiem, bo samemu można przecież obejrzeć nieruchomość i stwierdzić czy jakieś naprawy są niezbędne. Nie wszystkie wady da się jednak dostrzec od razu i potrzebna jest do tego ocena fachowca.


Wykrycie usterek wcześniej  pozwala zapobiec późniejszemu rozczarowaniu. Dodatkowo może posłużyć także jako dobry argument przy targowaniu się o cenę zakupu. Każda wykryta wada automatycznie spowoduje spadek wartości mieszkania i da oszczędzić już na starcie.

Koszt przeglądu stanu mieszkania nie jest mały. Może się wahać w granicach od £100 do £1,500. Może to powodować, że kupujący chcąc zaoszczędzić zrezygnuje z jego przeprowadzenia. Nie zawsze jest to korzystne, bo jak wspomniałem wcześniej, można dzięki temu wykryć jakieś poważniejsze usterki, które pozwolą nam zmniejszyć koszt zakupu mieszkania o kilka tysięcy funtów.

Czasami jakieś poważniejsze wady (np. walący się dach, zapadające fundamenty itp.) mogą być powodem do rezygnacji z zakupu. Identyfikując je odpowiednio wcześniej (przed zakupem) zapobiegniemy możliwości kupienia drogiego bubla, w którym nie będziemy chcieli mieszkać, ani nie będziemy móc go sprzedać. To dopiero byłby koszt.

Tak więc kwestia tego czy  warto robić survey czy nie mamy już za sobą. Teraz pora napisać o tym jakie są rodzaje do wyboru i czym się różnią.

Condition Report
Ten rodzaj oceny sprawdza tylko ogólny stan budynku zwracając uwagę na potencjalne problemy, bez wdawania się w zbytnie szczegóły. Dobre dla kogoś kupującego w miarę nowe mieszkania, lub dla sprzedającego. Jest to najtańsza opcja i ceny takiej usługi to koszt około £100 - £250. Minusem tego rozwiązania jest to, że na jego podstawie nie dostaniemy wyceny domu. Bank przy udzielaniu kredytu także raczej nie zaakceptuje takiego raportu.

Homebuyer Report
Bardziej dokładny przegląd stanu nieruchomości, bardzo często przeprowadzany wraz z wyceną mieszkania. Można go dokonać za pomocą banku udzielającego kredyt lub za pomocą niezależnego rzeczoznawcy (independent surveyor). Najbardziej popularna ocena wśród kupujących, bardzo dobra dla domów starszych w dobrej kondycji. Da kupującemu informacje na temat potencjalnych defektów, oraz jaki będą one miały wpływ na wartość mieszkania. Przedstawi także  rekomendacje napraw, które wypadałoby wykonać, oraz podpowie w jaki sposób zadbać o nie, aby nie stanowiły problemu w przyszłości.
Koszt takiego raportu to około £250 - £400. 

Building Survey
To najbardziej dokładna ocena stanu nieruchomości. Używana szczególnie w przypadku starszych, większych i nie tradycyjnych budowli. Przydatna dla wszystkich planujących rozbudowę lub generalną modernizację. Powinno się jej także używać w przypadku mieszkań, ponieważ są one na ogół typu leasehold i wymagają dokładniejszego sprawdzenia, także od strony prawnej. Daje kompleksowe sprawozdanie o stanie nieruchomości, wraz z diagnostyką wad i rekomendowanymi naprawami. Może ona zawirać także szacowane koszty napraw, jeśli zostało to wcześniej uzgodnione z usługodawcą.
Koszt takiego raportu to około £1,000. Jak zwykle uzależnione od wielkości nieruchomości i jej położenia.

Jak znaleźć odpowiedniego inspektora?

Ważne jest aby surveyor (inspektor) znał się na swojej robocie. Warto się więc dopytać przed podjęciem decyzji, czy ma odpowiednie kwalifikacje do jej wykonania, oraz czy posiada doświadczenie w ocenie podobnych nieruchomości. Dobrze by było, gdyby miał rozeznanie w interesującym nas obszarze.

Robiąc ocenę stanu nieruchomości, przy ubieganiu się o kredyt, należy upewnić się, że wybrana przez nas firma jest akceptowana przez bank.

Najlepszym miejscem na znalezienie odpowiedniego inspektora jest strona RICS. Można także skorzystać ze strony Independent Surveyors and Valuers Association (ISVA). Zawsze jednak sprawdźcie z kredytodawcą czy on akceptuje ich raporty.

2 komentarze:

  1. Słyszałam już o takim wycenianiu mieszkań/ szukaniu usterek w Anglii i uważam, że to jest świetny pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przez pewien czas rozważałem zamieszkanie w Anglii, początkowo pokonałyby mnie jednak ceny. Padło na Kraków, a jeśli chodzi właśnie o kraków nowe mieszkania zdecydowanie mnie urzekły. Szukam aktualnie wartościowej propozycji w ofertach deweloperskich. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń