sobota, 8 kwietnia 2017

Marzec 2017 - Podsumowanie


Pierwszy kwartał za nami. Tak jak zawsze zrobimy oprócz podsumowania miesiąca krótkie zestawienie wyników za cały okres od początku roku. Zobaczymy jak wyniki się prezentują i czy wyglądają lepiej niż rok wcześniej. 

Sam jeszcze tego w sumie nie analizowałem, ciekawy jestem jak to wszystko wygląda. Przekonajmy się.


 E-przychody

Adsense - £7.55. W końcu jakieś większe odbicie na północ. Wzrost w porównaniu do zeszłego miesiąca to aż 96%. Oglądalność stron była prawie taka sama ale klikalność poprawiła się o 32%. Dobrze to wyglądało i tylko trzymać kciuki aby takie wzrosty utrzymały się jak najdłużej.


Inne programy partnerskie - £125. Wynik znowu słabiutki, takiego dużego spadku się nie spodziewałem. Zauważyłem już od początku roku, że to źródło przychodu trochę mi się popsuło. Obawiam się, że w przyszłości może to wyglądać jeszcze gorzej. Muszę chyba wkrótce nad nim popracować trochę bo w końcu nie będę miał z niego żadnych przychodów.


Własne produkty - 0zł. Miał być lepszy miesiąc a wyszło jak wcześniej. Niestety nie udało mi się wystartować z nowym produktem tak jak planowałem. Zamiast zacząć jego sprzedaż w połowie miesiąca zrobiłem to w ostatni dzień. Z tych właśnie powodów nie udało się nic zarobić. Mogę jednak zdradzić że jakaś drobna sprzedaż była, ale zostanie zapisana w wynikach kwietniowych.


Koszty:

- £4.09 - zrobienie okładki 3D nowego produktu

Giełda 

Marzec był kolejnym aktywnym miesiącem na giełdzie. Za dużo nie zarobiłem ale kupowałem dość sporo. 

Akcje które kupiłem:
AssecoSlo - 189 akcji po 30.50 i 1000 akcji po 30. Kupiłem ich dość sporo ze względu na dużą dywidendę, którą mają wypłacić w kwietniu. Stopa zwrotu z tej dywidendy to ponad 10%. Akcje trzymam do dziś, trochę wczoraj spadły ale mam nadzieję odbiją jeszcze do poziomów gdy ja za nie płaciłem. Prawdopodobnie wtedy je sprzedam i odkupię w przyszłości jeśli będą spadać. Powinienem to zrobić na drugi dzień po przyznaniu dywidendy bo jeszcze byłem na nich do przodu. Nie zrobiłem jednak tego i muszę teraz z tym poczekać.
Dużym plusem jest jednak duża dywidenda którą otrzymam w kwietniu.

Netia - 1000 akcji po 4.50. Od jakiegoś czasu widzę że akcje Netii skaczą o 10-15 groszy dość regularnie. Staram się więc grać na tych skokach. Jak cena podskoczy znowu do ponad 4.60 to je prawdopodobnie sprzedam.

Energa - 1000 akcji po 10.08. Dokupiłem akcje Energii bo moim zdaniem jest nadal bardzo przeceniona. W ten sposób uśredniłem trochę w dół te akcje które już posiadałem. W dłuższym czasie myślę, że ta spółka wróci do łask inwestorów i odbije z powrotem w okolice 20 zł.

JSW - 200 akcji po 62. Kupiłem znowu tą spółkę bo jej wycena też porusza się cały czas w kanale 60-75 zł. Liczę na jej aktualną popularność i możliwość dużych zarobków w krótkim czasie. W przyszłym tygodniu chyba ją sprzedam bo urosła do 75 zł i wygląda na to, że nie może przebić dalej tego oporu. Sprzedam ją prawdopodobnie i spróbuję odkupić znowu w okolicach 65 zł.

ABC - 2000 akcji po 2.06. Z tymi akcjami to było trochę nieporozumienie. Któregoś dnia, jak ogłosili że nie będą więcej wypłacać dywidendy ich cena pikowała bardzo w dół. Chciałem to wykorzystać aby uśrednić ich cenę zakupu w dół i postanowiłem dokupić trochę walorów. Zrobiłem to jednak niefortunnie w pracy przez komórkę i przez pomyłkę zamiast zakupu sprzedałem wszystkie posiadane przez siebie akcje (1500 po 2.09). Jak się zorientowałem co zrobiłem to dokupiłem je szybko po 2.06. Potem sprawdziłem, że ich spadek spowodowany był właśnie zaprzestaniem wypłaty dywidendy. Powinienem to zrobić zanim je odkupiłem. Akcje te pewnie szybko nie odbiją i w tym momencie czekam aby je sprzedać jak najszybciej. 
Ta pomyłka w sprzedaży kosztowała mnie jednak 716.45 zł. Takie życie:)

Warte wspomnienia jest także wycofanie z obrotu akcji Kerdosu. Spółka ma duże problemy i nie wiem czy nie zbankrutuje. Jej akcje zostały zawieszone w obrocie na kilka miesięcy bo ich cena była groszowa i nie zapowiadało się  aby to się zmieniło. GPW nie pozwala spółkom mieć tak tanio wycenione akcje i jeśli nic z tym nie robią to ich akcje są właśnie wycofywane z obrotu. Dla mnie to oznacza prawdopodobnie stratę około 20,000 zł bo za tyle właśnie kiedyś kupiłem te akcje. Nie wpisuję tego jednak jeszcze w straty bo za kilka miesięcy może coś się poprawi i wrócą do gry. 

Jak tego nie zrobią to będzie to dla mnie bardzo droga lekcja dotycząca nie stawiania stop lossów.


Koszty:

- 716.45 zł - strata na sprzedaży akcji ABC DatyNieruchomości
Nadal bez zmian. Ciągle tylko giełda i nowy produkt o odchudzaniu. Cała moja uwaga była poświęcona nadal tylko tym dwóm sprawom.


Gotówka 
Wpadło mi £50 z tytułu udzielonej mini pożyczki. Nic więcej się nie zmieniło.
Podsumowanie wyników:
Przychody ogółem: £182.55 oraz  0 zł 
Koszty ogółem: £4.09 oraz  716.45 zł
Zysk//Strata£178.46 oraz  716.45 zł

ZYSK//STRATA W ZŁOTÓWKACH (po 5zł za funt): 1
75.85 zł
Podsumowanie kwartalne:

Styczeń                                518.95 zł
Luty                                     2788.49 zł
Marzec                                175.85 zł
--------------------------------------------------
Razem za I kwartał:           3483.29 zł


Wynik ponad dwa razy gorszy niż przed rokiem ale spodziewam się dużo lepszych przychodów w kwietniu. Dużo moich inwestycji z marca przyniesie dopiero rezultaty w kolejnych miesiącach więc nie przejmuję się zbytnio tym co udało się zarobić do tej pory.


12 komentarzy:

 1. Na giełdzie już tak bywa, raz się wygrywa, raz się przegrywa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że w następnych miesiącach będzie lepiej. nie poddawaj się, na pewno osiągniesz sukces. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno się uda i w kolejnych miesiącach będą lepsze wyniki, trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak powszechnie wiadomo raz jest lepiej a raz gorzej. Tak w życiu bywa, że nie zawsze jest tak jakbyśmy chcieli ale trzeba trzymać się cały czas myśli, że będzie lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Giełda to giełda raz jest zysk a raz nie

  OdpowiedzUsuń
 6. Oby kwiecień okazał się zdecydowanie bardziej owocny. Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Życzę sukcesów w kolejnych miesiącach :) Wiadomo, że zawsze są i wzloty i upadki :) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Super to rozpisałeś, ja dopiero zaczynam przygodę z inwestowaniem :) ale najpierw muszę przyswoić trochę teorii. Na pewno będę tu zaglądał. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Powodzenia w kolejnych miesiącach !

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam odmienny styl inwestowania, długoterminowy. W moim portfelu są Neuca, Budimex, PCC Rokita, Lena Lightning, AC Autogas i DomDev z czego 63 tys. z łącznej kwoty inwestycji 93 tys. zł stanowią akcje PCC. Nigdy nie kupuje akcji pod dywidendę, ale wybieram spółki które są potentatami w swojej branży, płacą regularnie dywidendę i mają duży potencjał rozwoju. Jak na razie po potrąceniu prowizji i podatku portfel jest wart 138,9 tys. wraz z dywidendami zysk to 59,6 tys.zł Nie inwestuje spekulacyjnie, tylko raz mi się zdarzyło z PZU parę lat temu 1,12 % zysku w 12 dni za 20500 zł. Co do przedstawionego zestawienia doradzał bym inne podejście w inwestowaniu. Kompletnie nie rozumiem inwestycji w Kerdos, ABCData, AssecoSlo i Energę. Niestety widzę w tym portfelu potężne straty głównie na AssecoSlo i Kerdosie. Jedyne co mogę życzyć to powodzenia i bardziej przemyślanego inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 11. powodzenie i samych wzrostów!

  OdpowiedzUsuń