niedziela, 22 czerwca 2014

Najlepsze miejsca na podnajem mieszkań w UK

Dotarłem kilka dni temu do najnowszego raportu dotyczącego wynajmu mieszkań. Był on sporządzony przez analityków banku HSBC, na podstawie najnowszych danych. Sprawdzono w nim, w których miastach inwestorzy mogą liczyć na  największą stopę zwrotu z wynajmowania nieruchomości. Okazało się w nim, że najlepiej to wygląda w Southampton. Kolejne dobre miasta to: Manchester, Nottingham, Blackpool i Hull.

Z raportu wynikało także, że w zeszłym roku Reading i Brighton dostarczyły największy wzrost zyskowności. Oba te miasta wyróżniały się pod tym względem na tle całej Wielkiej Brytanii.

Raport ten podaje także jak kształtują się dokładnie stopy zwrotu z wynajmu, w stosunku do wartości nieruchomości w tych najlepszych miastach:
- Southampton - 8.73%
- Manchester - 7.98%
- Nottingham - 7.67%
- Blackpool - 7.63%
- Hull - 7.47%

Tak duże stopy zwrotu z wynajmu powodują, że te miejscowości są idealne dla inwestorów myślących o tego typu inwestycji. Dodatkowym ich plusem także, jest dość duże zapotrzebowanie na lokale na tych obszarach oraz w miarę niskie ceny ich zakupu.

Na drugim biegunie z kolei uplasował się Londyn. Dość duże wzrosty ceny nieruchomości spowodowały, że stopy zwrotu z wynajmu, w stosunku do wartości mieszkania, okazały się najniższe. Mogłoby się wydawać, że powinno być inaczej, Wysokie ceny wynajmu i ciągle zwiększający się popyt powinny być marzeniem każdego inwestora. Koszty zakupu w stolicy są jednak znacznie większe niż w innych miastach i to powoduje, że procentowo nie wygląda to już tak atrakcyjnie. 

Warto więc wcześniej przeanalizować potencjalną inwestycję pod tym kątem. Jeśli interesuje nas tylko stały przepływ gotówki z tytułu wynajmu, to lepsze są mniejsze miasta. Jeśli jednak udałoby się kupić coś z dużą przeceną i myślelibyśmy głównie o wzroście wartości, to wtedy Londyn wydaje się być najlepszym wyborem. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy w przyszłości to taki stan rzeczy powinien się utrzymywać przez jeszcze długi czas.

4 komentarze:

 1. Witam, czy można prosić o źródło, linka ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Linka do raportu nie mam, ale mogę dać linka do gazety The Telegraph, która też pisze na ten temat:

  http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/investing/buy-to-let/10859896/The-towns-that-offer-the-best-buy-to-let-returns.html

  OdpowiedzUsuń
 3. W Polsce jest w sumie podobnie: największe stopy zwrotu są w średniej wielkości miastach, właśnie tam najlepiej kupować mieszkania z myślą o wynajmie. Natomiast w największych miastach najlepiej jest kupować z myślą o odsprzedaży po wzroście wartości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miasta ze 100tyś mieszkańcami są najlepsze, zawsze jest popyt.

  OdpowiedzUsuń