piątek, 18 maja 2012

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Inwestując w nieruchomości należy brać pod uwagę kilka czynników mających wpływ na to, czy nasz wybór jest słuszny czy nie. Jednym z nich jest niewątpliwie lokalizacja, którą wybierzemy. I nie mam na myśli pięknej okolicy, albo odległości od miejsca zamieszkania. To na co należy zwracać uwagę, w przypadku lokalizacji, jest to, jakie dane miejsce ma warunki wpływające na wynajem.

Inwestując w nieruchomości nie kupuje się dla ładnego ogródka, lub pięknego widoku z okna. Można na to zwracać uwagę, ale dopiero po tym jeśli okaże się, że w danej okolicy jest dostateczny popyt. Wtedy to jak dom się prezentuje może decydować o jego wyborze, byle tylko liczby się zgadzały (innymi słowy musi dać się na nim zarobić). Nie ma przecież sensu przepłacać dla ładnego widoku, skoro później nie będzie z tego zysku. To należy zawsze mieć na uwadze w pierwszej kolejności.

Jakie więc lokalizacje są najlepsze dla inwestorów? Na co zwracać uwagę szukając nieruchomości pod inwestycję? Jest kilka takich czynników, które mogą decydować o atrakcyjności danego miejsca. W UK należą do nich:
 
Szpitale - nieruchomości w ich okolicy są na ogół dobrą inwestycją. W Wielkiej Brytanii jest takie prawo, że szpitale muszą pomagać znaleźć miejsca zamieszkania dla swoich pracowników. Mając więc nieruchomość w pobliżu należy tylko być z nimi w kontakcie.

Uniwersytety - w odległości do 2 mil od uczelni można z powodzeniem kupować. Należy tylko być gotowym na wynajmowanie w HMO. Wymaga to trochę więcej poświęcenia ale zyski są też znacznie większe. Należy się także liczyć z tym, że w wakacje może być problem z wynajęciem. Można wtedy zaproponować obniżenie czynszu na ten okres aby zachować ciągłość. Niektórzy studenci mogą pracować w okolicy lub lubieć tam mieszkać i z chęcią zostaną mimo przerwy w nauce.

Autostrada - dobre połączenia z głównymi drogami są zawsze atutem. Pamiętajcie tylko, żeby nie kupować przy samej drodze, bo wtedy może być problem. Odległość dojazdu do niej w czasie 5-10 minut jest idealna w tym przypadku.

Modny adres - w Londynie należą do nich adresy z kodem pocztowym W1, W8, W11, SW3, SW7, oraz kilka innych. Problemem może być tylko cena nieruchomości w tych lokalizacjach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie. Jest wiele takich modnych miejsc w różnych miastach, nie tylko w Londynie. Można wtedy znaleźć coś tańszego, lub kupić dużo taniej w okolicy takiego modnego miejsca. Dlatego czasami są tak duże różnice w cenach mieszkań oddalonych od siebie o kilkanaście metrów, bo mają już inny kod pocztowy. Bardziej modny.

Szkoły - bardzo dobre inwestycje z myślą o wynajęciu dla rodziny. Należy szukać okolic dobrych szkół, ważne aby nieruchomość znajdowała się w ich zasięgu tzw. catchment area.

Publiczne środki transportu - ważne dla niezmotoryzowanych lokatorów. Odległość stacji metra lub pociągu od miejsca zamieszkania nie powinna wynosić w tym przypadku więcej niż 10 minut na pieszo.

Centrum handlowe lub rozrywkowe - bliskość sklepów, barów, jest bardzo dużym atutem. Ludzie lubią wygodnie żyć i mieć łatwy dostęp do różnych atrakcji.

Mieszkania komunalne - nie są może ulubionym miejscem dla większości, jednak dla inwestorów są warte polecenia. Na ogół budowane są według dobrych standardów, i są dość tanie w porównaniu z innymi. Wbrew pozorom może być dużo chętnych na tego typu lokum (ci co mieszkają w okolicy lub wychowywali się w tych stronach).

Parking - łatwy dostęp do miejsca parkingowego jest dużym atutem, szczególnie w Londynie. Jeśli nieruchomość ma taki dostęp, to jest dużo łatwiej ją wynająć, można wtedy liczyć na większe zainteresowanie.

Musicie także pamiętać, że wybór lokalizacji może mieć negatywny wpływ na naszą inwestycję. Należy się szczególnie wystrzegać takich okolic jak:
- miejsca o dużej przestępczości (ulice, dzielnice)
- miejsca na terenach zagrożonych powodzią
- nieruchomość przy autostradach lub liniach kolejowych (nadmierny hałas)

2 komentarze:

 1. Kingston Upon Thames - szpital, uniwersytet, centra handlowe, dobre szkoly, transport (sredni).

  W8 najdrozszy kod pocztowy, raczej ciezko cos tam kupic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no ciężko, można wtedy próbować upolować coś w bliskiej okolicy. Te popularne miejsca co podałem to dla zwykłych zjadaczy chleba nie są raczej dostępne. Należałoby coś znaleźć w okolicach, chociaż też najtaniej nie będzie.

   Usuń